Otázky týkajúce sexu v nás vždy vzbudzujú prirodzený záujem. Aj keď je všeobecne známe, že sex je kľúčom k rozmnožovaniu, vedci si nie sú istí, prečo evolúcia vybavila nás, tak ako aj iných živočíchov, pohlavným rozmnožovaním. To je známe, že je menej efektívne oproti nepohlavnému rozmnožovaniu, ktoré sa nemusí spoliehať na prítomnosť druhého partnera. Teraz ale vedci prišli s teóriou, prečo sa evolúcia rozhodla, že pre „vyššie“ živočíchy bude vhodná práve takáto forma rozmnožovania.
Za všetko môžu choroby. Vedci z univerzity z austrálskeho Adelaide tvrdia, že pohlavné rozmnožovanie sa vyvinulo z dôvodu, že takto sú nové potomstvá odolnejšie voči patogénom, ktoré na naše organizmy neustále útočia. Vďaka sexu sa miešajú a kombinujú gény dvoch odlišných organizmov, z ktorých vzniká jeden nový – ktorý by mal byť teoreticky lepší, ako tie dva predchádzajúce, z ktorých vznikol. Sex teda umožňuje rekombináciu DNA a v potomstve môžu vznikať prospešné mutácie, ktoré sú odolnejšie.
To pri asexuálnom – nepohlavnom rozmnožovaní nie je možné, resp. trvá oveľa dlhšie, kým prebehne v organizme mutácia, čo môže mať za následok, že silná choroba, či patogén môže takto rýchlo zlikvidovať organizmus, ktorý sa nestihol prispôsobiť.
Doktor da Silva tvrdí, že patogény ako sú baktérie, vírusy či parazity sa neustále vyvíjajú a my, ak chceme prežiť, musíme sa im prispôsobovať a tiež sa neustále vyvíjať. Na to potrebujeme nové mutácie, ktoré selektujú slabé gény a pretláčajú do popredia tie odolnejšie.
Evolúcia nás teda vybavila pohlavným rozmnožovaním preto, lebo inak by sme nemali vo svete, v ktorom sme obklopenom miliardami baktérií a vírusov jednoducho nemali šancu. A to už nehovoríme o tom, že nepohlavné rozmnožovanie by bola aj dosť veľká nuda…
interez.sk (Matej Mensatoris), dailymail.co.uk
Nahlásiť chybu v článku