Foto: Pixabay.com

Práve teraz zažívame najdlhšie trvajúce zatmenie Mesiaca tohto storočia.

Absolútne zatmenie Mesiaca spôsobila formácia vesmírnych telies, keď sa Slnko, Zem a naša obľúbená družica, Mesiac, zoskupia do jednej línie. V podstate ide o to isté, ako v prípade nedávneho zatmenia Slnka, avšak s rozdielom, že tentokrát neprekrýva Mesiac Slnko, ale Zem prekrýva Mesiac. Vzhľadom k tomu, že naša planéta je omnoho väčšia ako Mesiac, toto zatmenie bude skutočne veľké. A bude trvať naozaj dlho. Konkrétne sa nám Mesiac stratí na hodinu a 43 minút.

Článok pokračuje pod videom ↓

Priamy prenos:

Absolútne temno nastane na Slovensku už o 22:22 a je viditeľné z Afriky, Blízkeho východu, Indie, Austrálie a niektorých častí Európy. Veľkú rolu v trvaní zatmenia zohráva to, že dnes je Zem najďalej od Slnka, čo znamená, že vrhá väčší tieň. Zároveň je aj Mesiac vo svojej najvzdialenejšej pozícii od Zeme. Táto kombinácia spôsobuje hodinu a 43 minút dlhé temné divadlo.

Total Lunar Eclipse on April 15th, 2014

Mesiac však nebude celý čierny. V istej fáze bude červený, čo spôsobí slnečné svetlo odrážajúce sa od zemskej atmosféry. Na podobnej báze funguje aj farebnosť východov a západov Slnka. V anglicky hovoriacich krajinách tento jav nazývajú „Blood Moon“, teda Krvavý mesiac. Posledné takto dlhé zatmenie sa odohralo 16. júla 2000. Rozsah medzi týmito dvomi zatmeniami je presne 18 rokov a tento jav sa nazýva Sarosov cyklus. Vo veľmi podobnom dátume tak môžeme zatmenia očakávať v rokoch 2036 a 2054.

Zatmenie Mesiaca pozorujeme dnes už od 20:30. Práve vtedy totiž celé divadlo odštartovalo čiastočným zatmením už o spomínaných 22:22. Aj po tomto „vrchole“ sa však pozorovanie prerušiť neoplatí. Divadlo bude pokračovať čiastočným zatmením až do nasledujúceho dňa (skončí niekedy po polnoci). Celé nebeské divadlo tak potrvá takmer štyri hodiny.

Pri pozorovaní zatmenia však netreba zabúdať ani na Mars. Ten sa k Zemi koncom júla približuje najviac za posledných 15 rokov a viditeľný by tak mal byť i voľným okom. Viac informácií nájdete v tomto článku:

Niekoľko praktických rád ako pozorovať astronomické udalosti, či ako fotiť nočnú oblohu nájdete v týchto článkoch:

Pozri aj: Posledná štúdia Stephena Hawkinga o vesmíre bola práve teraz publikovaná. Jej závery môžu spôsobiť revolúciu v chápaní kozmu

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články