NASA

Dnešnú konferenciu NASA sledujú ľudia i médiá po celom svete. Chystajú sa totiž ohlásiť objav o záhadných vodných svetoch mimo Zeme.

Pred niekoľkými dňami oznámila NASA konferenciu, ktorá sa koná práve v týchto chvíľach. Hlavnou témou konferencie majú byť záhadné vodné svety mimo Zeme. Nové objavy o oceánoch v Slnečnej sústave priniesla údajne sonda Cassini. Podľa predbežných odhadov má ísť o nové poznatky o oceánoch na mesiacoch Saturnu. Alebo nás NASA prekvapí inou kuriozitou?

Článok pokračuje pod videom ↓

Sonda Cassini, ktorá údajne priniesla nové zistenia, ktoré budu na dnešnej konferencii zverejnené už v minulosti zistila, že niektoré mesiace Saturnu pravdepodobne majú tekuté oceány. Dodnes vieme, že metánové oceány ležia na povrchu Titanu a mesiace Dion a Enceladus majú pravdepodobne oceán pod svojím povrchom. Sonde Cassini sa po 13 rokoch pomaly končí misia okolo Saturnu a jeho mesiacov a ostáva jej už len posledný manéver. Svoje poslanie však pravdepodobne splnila. Všetko sa dozvieme na dnešnej konferencii.

Aktuálne:

„Toto je najbližšie ako sme sa kedy dostali v objave miesta, ktoré spĺňa požiadavky pre obývateľné prostredie,“ hovorí Thomas Zurbuchen, jeden z popredných osobností vedenia NASA.  „Život priamo nájsť nevieme, no našli sme zdroj potravy, ktorý by pre mikróby bol ako obchod s cukríkmi,“ dodáva vedúci autor štúdie Hunter Waite.

Ako sa predpokladalo, nové informácie, ktoré NASA vypustila do sveta poskytla sonda Cassini spolu s Hubblovým teleskopom pri skúmaní Saturnových mesiacov. Nový objav sa týka mesiacu Enceladus, na ktorom sonda objavila chemické reakcie, ktoré by podľa odhadov vedcov mohli poskytovať energiu pre jednoduché organizmy. Podľa NASA to naznačujú výrony vodíka pozorovateľné priamo tomto mesiaci Saturnu.

Ako píše portál tech.sme, Linda Spilkerová z vedeckého tímu sondy Cassini sa priamo na spomínanej konferencii vyjadrila, že Enceladus má takmer všetky podmienky na to, aby podporoval život tak, ako ho poznáme na Zemi. Obrovským objavom je novozistená prítomnosť vodíka, ktorý sa na povrch mesiaca dostáva pravdepodobne vďaka prieduchom na dne ľadového oceánu, ktorým je Enceladus pokrytý. Ak totiž na Enceladuse existujú mikróby, potom môžu získavať energiu z prebiehajúcej reakcie medzi vodíkom a CO2, ktoré sa na tomto mesiaci nachádzajú. Takáto reakcia, nazývaná metanogenéza bola v dávnej histórii kľúčom k vzniku života na Zemi. Enceladus má teda najideálnejšie podmienky na život, aké sme kedy mimo Zeme poznali.

nasa.gov

Ako NASA pripomína, život si vyžaduje tri základné zložky a to kvapalnú vodu, zdroj energie pre metabolizmus a dôležité chemické látky (uhlík, vodík, dusík, kyslík, fosfor a síru). Podľa najnovších zistení ľadový mesiac Saturnu Enceladus teda spĺňa takmer všetky podmienky. Aj keď sa vedcom dodnes na Enceladuse nepodarilo potvrdiť existenciu síry a fosforu, predpokladajú, že sa tu skutočne nachádzajú. Enceladus má totiž rovnaké jadro ako meteority, ktoré tieto látky obsahujú.

NASA tiež na konferencii potvrdila výrony vody na Jupiterovom mesiaci Európa. Podobne ako Enceladus je aj mesiac Európa pokrytý vrstvou ľadu, pod ktorým sa nachádza voda v kvapalnom skupenstve. Potvrdili to pozorovania Hubblovho teleskopu. Podľa prvotných predpokladov by tak pod povrchom ľadu Európy mohli prebiehať rovnaké chemické reakcie ako na Enceladuse.

nasa.gov
interez.sk (Lukáš M.), nasa.gov, tech.sme.sk
Uložiť článok

Najnovšie články