Ai-Da je robot - maliar. Foto: YouTube - Ai-Da Robot (reprofoto)

Obraz sa predal za neuveriteľných 1,3 milióna dolárov.

Portrét anglického matematika Alana Turinga, vytvorený robotom s umelou inteligenciou, sa stal vôbec prvým takýmto umeleckým dielom, ktoré sa predalo na aukcii. Vo štvrtok ho v Londýne vydražili za viac než 1,3 milióna dolárov. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Obraz s názvom „A.I. God“ a výškou 2,2 metra vytvoril ultrarealistický robot pripomínajúci človeka „Ai-Da“. Jeho cenu pôvodne odhadovali na 120 000 až 180 000 dolárov. Na predaj digitálneho umenia bolo počas dražby napokon predložených 27 ponúk.

Rekordná suma

„Dnešná rekordná predajná cena za prvé umelecké dielo humanoidného robota, ktoré sa dostalo do aukcie, predstavuje významný moment v histórii moderného a súčasného umenia a odráža rastúce prepojenie medzi technológiou umelej inteligencie a globálnym trhom s umením,“ uviedol vo vyhlásení londýnsky aukčný dom Sotheby’s.

Portrét Alana Turinga namaľovaný robotom. Foto: ai-darobot.com

Robot Ai-Da je pomenovaný Ade Lovelaceovej, označovanej za prvú ženskú počítačovú programátorku na svete. Navrhol a vlastní ho Aidan Meller, odborník na moderné a súčasné umenie. Ai-Da na hovorenie používa umelú inteligenciu. Má ženskú tvár, veľké oči a hnedú parochňu. Je jedným z najvyspelejších robotov na svete, na maľbu obrazov využíva algoritmy AI, kamery v očiach a bionické ruky.

Robot tvrdí, že „kľúčovou hodnotou“ jeho práce „je jej schopnosť slúžiť ako katalyzátor dialógu o nových technológiách“ a táto práca „vyzýva divákov, aby sa zamysleli nad božskou povahou umelej inteligencie a výpočtovej techniky a zároveň zvážili etické a spoločenské dôsledky tohto pokroku“.

Ai-Da podľa AFP generuje nápady prostredníctvom rozhovorov s členmi umeleckého štúdia a počas diskusie o umelej inteligencii sám navrhol vytvoriť obraz Turinga, ktorý je považovaný za jedného z otcov modernej výpočtovej techniky a ktorý počas druhej svetovej vojny rozlúštil kód legendárneho nacistického šifrovacieho stroja Enigma.

Uložiť článok

Najnovšie články