Fotografiami môžeme zachytiť príjemné chvíle, ktoré chceme, aby utkveli v našej pamäti, čo najdlhšie. Avšak toto médium má aj svoju väčšiu moc a keď sa správne uchopí a použije, dokáže vyčarovať aj mnoho silných emócií. Tieto fotografie sú toho dôkazom.
Dokumentárny fotograf Hugh Brown sa rozhodol svojim objektívom zachytiť ľudí pracujúcich v najnebezpečnejších podmienkach sveta. Týmto svojím experimentom strávil osem rokov na cestách a výsledok vás určite chytí za srdce.
The Cruellest Work Project zachytáva ľudí pracujúcich v neuveriteľných blízkostiach sopiek, ilegálnych baniach nachádzajúcich sa hlboko pod zemou, ale aj na najvyšších pohoriach na svete. Podarilo sa mu tak zachytiť nebezpečné podmienky, v ktorých je odkázaných vyše 30- miliónov ľudí neustále pracovať. A to aj za menej ako dolár na deň.
Ľudia na niektorých častiach našej planéty sú žiaľ aj v dnešnej dobe nútení pracovať v týchto tvrdých pracovných podmienkach. Riskujú svoj život pri zbere uhlia, striebra, drahokamov alebo medi. Dokonca ani pojmy ako obchodovanie s ľuďmi alebo organizovaný zločin im nie sú cudzie.
„Príbeh týchto najchudobnejších ľudí, vykonávajúcich najťažšie práce na svete musí byť vypovedaný,“ rozhodol sa Brown. Výsledné fotky síce ohurujú svojou vizuálnou a technickou stránkou, no myšlienka, ktorú zobrazujú ich ešte prevyšuje. Presvedčte sa sami.
Baníci síce vykonávajú náročnú a život ohrozujúcu prácu, no napriek tomu si zarobia len pár centov.
Tento muž kričí, pretože mu kyselina sírová vošla do očí a pľúc.
Baník si musí v ústach držať šál, aby sa ubránil príjmu oxidu siričitého a sírovodíka pri ťažbe síry.
Ďalšie zábery zobrazujú ťažbu drahokamov. Tá oficiálne trvá len tri mesiace. Po zvyšok roka je totiž nebezpečná, kvôli riziku lavín. A navyše tu chýba jedna zo základných zložiek potrebných pre život – voda.
Koniec dňa je jedna z najpríjemnejších chvíľ, aké títo ľudia zažívajú.
Nelegálny zber drahokamov v Pakistane sa koná na najvyššie položených miestach.
Alebo ťažba uhlia v Indii zobrazuje náš svet plný extrémov.
Ženy musia zbierať obrovské a ťažké kusy uhlia.
Ani muži na tom nie sú najlepšie. Mnoho z nich bolo nútených ísť pracovať do týchto neľudských podmienok proti svojej vôli.
Takto zase vyzerá ťažba striebra v Bolívii v pohorí Cerro Rico. Smrť tu striehne na každom kroku.
Vychádzanie z bane je veľmi nebezpečné. Veľmi ľahko môže počas neho dôjsť k smrti.
Ťažba zlata v Guinei či v Burkini Faso. Toto miesto je domovom otroctva, extrémizmu a organizovaného zločinu
Pieskoví potápači v Kamerune získajú približne 1,7 tony piesku za trojhodinovú zmenu. „Práca je brutálna a nebezpečná, keďže sa potápajú počas prílivu.“ Okrem utopenia im hrozí napríklad aj pohryznutie jedovatými hadmi
Autor ku svojím fotografiám na Instagrame navyše píše viac o okolnostiach ich vzniku a týchto obdivuhodných ľuďoch, ktorí žiaľ musia takto riskovať svoje životy. Určite stoja za prečítanie.
thisisinsider.com
Nahlásiť chybu v článku