Foto: commons.wikimedia.org (Psyomjesus)

Tieto chyby robíme takmer všetci. No strážiť si náš virtuálny piesoček je oveľa dôležitejšie, než si myslíme.

Veľa vecí v našich životoch robíme akosi automaticky. No práve tento automatický režim pri vstupe na internet môže priniesť viac škody než úžitku. Aj vy sa bez obáv pripájate na akúkoľvek otvorenú sieť? V tom prípade ste skvelým úlovkom pre hackerov. Dnes vám ukážeme 10 najčastejších chýb, ktoré ohrozujú našu bezpečnosť na internete. S veľkou pravdepodobnosťou ich robíte aj vy.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tu je zoznam desiatich najčastejších chýb, pomocou ktorých sa hackeri môžu dostať k našim účtom. Na prvý pohľad sú možno banálne, no na naše súkromie majú naozaj obrovský vplyv.

Nezabezpečená sieť

michaela

Nech zdvihne ruku ten, kto sa nikdy nepripojil na otvorenú sieť, ktorá od nás nevyžadovala žiadne heslo. Ak to robíte len v najnevyhnutnejšom prípade, pretože si chcete pozrieť posledný večerný spoj, veľké riziko vám nehrozí. Ak sa však cez nezabezpečenú sieť prihlasujete do súkromných účtov, mailu či nebodaj internetbankingu, môžete na svoju nepozornosť poriadne doplatiť. Vaše údaje sú totižto ľahko dostupné všetkým lovcom hesiel.

Slabé šifrovanie či slabý PIN na Wifi routeri

michaela

Aj keď je pre vás ochrana na internete španielska dedina, dbajte na to, aby ste používali naozaj silný protokol. Medzi najsilnejšie patrí protokol WPA (Wi-Fi Protected Access), ktorý je silnejší než protokol WEP (Wired Equivalent Privacy). Aby však hackeri nemohli tak ľahko napadnúť protokol WPA, je lepšie vypnúť autentifikáciu WPS (Wi-Fi Protected Setup) na webovej stránke vášho routera.

Nebezpečné stránky

support.google.com

Používajte stránky, pri ktorých budete mať istotu, že vaše informácie, heslá a čísla kreditných kariet, budú naozaj súkromné. Stačí, ak si budete poriadne všímať ikonu, ktorá sa vám zobrazí pri zadaní webovej adresy do lišty prehliadača. Stránky bez ikony zabezpečenia radšej nenavštevujte. Je to len pre vaše dobro.

Inštalácia neznámych programov

V dnešnej dobe sa dá z internetu kadečo stiahnuť zadarmo. No neraz práve na to čarovné slovíčko „zadarmo“ doplatíme. Ak si stiahnete program od neznámeho výrobcu, riskujete ako bonus navyše vírus, bez ktorého sa váš počítač môže poľahky zaobísť. Okrem toho je to obľúbený spôsob hackerských útokov. Takže ak niečo sťahujete, dbajte na to, aby bol program skutočne od overeného výrobcu.

Schválite (takmer) všetko

pixabay.com

A to najmä v prípade aplikácií. Tie od nás neraz vyžadujú prístup k nášmu Facebookovému profilu, zoznamu priateľov či mailovej adrese. Ak si nie ste istí, radšej nič nepotvrdzujte.

Pridávanie telefónneho čísla

facebook.com

Aj vy sa prihlasujete do Facebooku pomocou mobilného čísla? Hackeri vedia využiť aj tento spôsob na hacknutie potrebných informácií. Stačí, ak uvedú, že „zabudli heslo.“ Pomocou funkcie SS7 (Signalling system number 7) sa môžu dostať k overovaciemu kódu, a tak sa ľahko dostanú do vášho účtu. Preto si telefónne číslo radšej z vášho účtu odstráňte.

Nepoužívajte staré verzie Windowsu

pixabay.com

Podľa Microsoftu sa oplatí presedlať na Windows 10. Ak používate staršie verzie tohto operačného systém (napr. Windows XP), vystavujete sa ohromnému riziku útoku hackerov. Na staršie verzie Windowsu už nie sú totiž to dostupné žiadne aktualizácie. Preto sa jednoznačne oplatí staviť na systém, ktorý vám zaručí bezpečnosť.

Nepoužívate Sandbox

Sandbox je bezpečnostný mechanizmus, ktorý sa rozhodne oplatí využívať. Toto „pieskovisko“ vám pomôže zvýšiť virtuálnu bezpečnosť tým, že obmedzí prístup tretím stranám len na určité adresáre vo vašom počítači.

Veríte pochybným mailom

michaela

Každý z nás raz za čas dostane pochybný mail. Najlepšou prevenciou je hodiť ich do spamu, no ak vám i tak správa nedá pokoja, skúste si pozrieť originál správy. Ten vám hneď ukáže, odkiaľ správa prichádza a či neobsahuje vírusy.

Zálohovanie súborov len na internet

pixabay.com

Zálohovanie súborov na sieti je jednoduché, pomerne rýchle a bezpečné. Avšak predsa sa len oplatí v prípade dôležitých súborov vyťahovať z vrecka USB kľúč či externý disk. Dobrý hacker sa dostane naozaj všade. Pomocou DDOS (Distributed Denial of Service) sa môžu ľahko dostať i k vašim heslám na Google disk či iné virtuálne úložisko.

Pozri aj: Toto je 25 najčastejšie hacknutých hesiel roku 2017. Ak je medzi nimi aj to vaše, okamžite si ho zmeňte

brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články