Z ktorého mesta pochádza známy BB puding?
Puding vymyslel piešťanský podnikateľ Ľudovít Winter, ktorý bol počas vojny deportovaný v koncetračnom tábore Terezín. Po vojne mal, rovnako ako tisíce ďalších, problém s prijímaním tuhej potravy, preto vymyslel mäkké a nutričné jedlo, ktoré sa predávalo v lekárňach a dodnes sa teší veľkej obľube.
V ktorom roku sa začali vyrábať legendárne Horalky?
Receptúra na Horalky vznikla v sereďských pečivárňach v roku 1965. Táto klasika s dovtedy neznámym obvodovým máčaním prežila dodnes a patrí k najobľúbenejším slovenským keksíkom. Je naším veľkým vývozným artiklom do zahraničia.
Ako sa nazývajú typické zvolenské slané tyčinky?
Výrobňa DRU tyčiniek patrí k slovenským stáliciam už niekoľko desiatok rokov. Fabrika fungujúca v okresnom meste Zvolen dlhodobo valcuje konkurenciu, pretože chuť týchto slaných tyčiniek doteraz nikto nenapodobnil a ani sa k nej nepriblížil.
Ako znie celý názov typických slovenských chrumiek?
Chrumky sú od svojho vzniku v roku 1974 úplne rovnaké. Vyrábať ich vtedy začali Nitrianske mlyny a cestovinárne. V roku 1991 prešla ich výroba pod spoločnosť Miva, ktorá ich produkuje dodnes.
Kde u nás na Slovensku sa vyrába známa Kofola?
Československá Kofola sa u nás vyrába vo veľkom závode v obci Rajecká Lesná. Kofola patrí k najväčším konkurentom svetových nápojov ako sú Coca Cola či Pepsi.
Z ktorého roku pochádza receptúra piva Zlatý Bažant?
Zlatý Bažant ’73 je výnimočný ležiak inšpirovaný najstarším zachovaným varným listom piva Zlatý Bažant zo 16. 4. 1973.
V ktorom slovenskom meste sa vyrábajú chrumkavé SLOVAKIA Chips?
Od roku 1994 sa SLOVAKIA Chips vyrábali v obci Nozdrkovce. Po kúpe nemeckou spoločnosťou sa výroba premiestnila a od roku 2005 sa najznámejšie slovenské čipsy vyrábajú mimo Slovenska.
Čo nepatrí k produktom spoločnosti RAJO?
Spoločnosť RAJO patrí k najväčším výrobcom mliečnych produktov na Slovensku. Tento rok oslávi už 27. narodeniny, vegánske produkty zaradili do výroby v roku 2022.
V ktorom slovenskom meste sídli mliekareň MILSY?
Mliekareň sídli v okresnom meste Bánovce nad Bebravou. Okrem iného ich preslávili lahodné Bánovecké nátierky s rozličnými príchuťami a konzistenciami.
Najväčší vegánsky závod Lunter je neodmysliteľné spätý s jedným krajským mestom. Ktorým?
Rodinná firma Lunter je najväčším výrobcom tofu a rastlinnej stravy na Slovensku. Jej zakladateľ Ján Lunter bol banskobystrickým predsedom VÚC, neskôr sa ním stal jeho syn a pokračoval tak v rodinnej tradícii.
Nahlásiť chybu v článku