Čo je zakázané v chorvátskom meste Split?
Nedávno sa v meste Split zaviedlo nové pravidlo, ktoré ľuďom zakazuje prechádzať sa po meste mimo pláží v plavkách či v spodnej bielizni. Mesto sa tým snaží bojovať proti nadmernému turizmu, ktorý má negatívny vplyv na miestnych obyvateľov. Pokuta za porušenie tohto pravidla sa môže vyšplhať až do výšky 600 eur. Okrem toho môžete v meste dostať vysoké pokuty i za požívanie alkoholu na verejnosti, za čo vám hrozí pokuta až 700 eur.
Kde všade v Slovinsku môžete kempovať?
Slovinsko si svoju bohatú prírodu chráni. Na území tejto krajine preto nie je povolené kempovať nikde inde, ako vo vyhradených oblastiach, ktoré majú na prevádzku kempu oprávnenie. Pred dovolenkou vám odporúčame nečakať na príjazd do krajiny a miesto si zarezervovať vopred, nakoľko obľúbené oblasti bývajú často vypredané až do konca sezóny.
V ktorej krajine vám hrozí trest za pokus o prevážanie bravčového mäsa do krajiny?
Maldivské zákony sú založené na islamskom práve, preto do krajiny nemôžete priniesť bravčové mäso za žiadnych okolností. Pri vstupe podpisujete formulár, v ktorom priznávate, že o tomto viete, preto vám za pokus o prenos hrozí pokuta i iné právne následky. Pozor si tiež dávajte pri iných neislamských predmetoch, akými je alkohol, náboženské predmety či pornografický materiál. Bali a Egypt prenos mäsa povoľujú na podobných princípoch ako v iných krajinách. Pokiaľ je bravčové mäso zabalené podľa štandardov a dodržiava podmienky ohľadom jeho množstva, preniesť by ste ho mali vedieť bez väčších problémov.
Za čo môžete dostať v Benátkach pokutu?
Holuby v Benátkach spôsobujú masívne znečistenie budov a historických pamiatok. V prepočte z roku 2022 je ich v meste viac ako 100-tisíc, mesto preto v snahe zamedziť premnožovaniu a vyčistiť ulice môže ľuďom porušujúcim toto pravidlo udeliť pokutu, ktorá začína na výške 50 eur. Vstup do podniku bez rezervácie je úplne v poriadku, a hoci pitie vody z benátskeho kanálu zakázané nie je, určite to neskúšajte - kanály sú plné odpadovej a slanej morskej vody a pitím z kanálu sa vystavujete obrovskému nebezpečenstvu. Pokuta vám ale hrozí za pokus o plávanie, nakoľko tým vážne ohrozujete zdravie samého seba i svojho okolia - benátske kanály slúžia ako prostriedok pre transport a za porušenie tohto pravidla vám hrozí pokuta vo výške 500 eur.
Čomu by ste sa mali vyhnúť, ak chcete v Grécku navštevovať historické pamiatky?
Mnohé grécke pamiatky nepovoľujú vstupovať ľuďom s topánkami na vysokých podpätkoch. Miesta ako Akropola v Aténach sa takto snážia chrániť pamiatky pred ich poškodením. Toto pravidlo je zavedené od roku 2009 a pri pokuse o jeho porušenie sa vám môže stať, že vás na plochu pamiatky nepustia.
Čomu by ste sa mali vyhnúť v Thajsku?
Na thajskú menu baht sa v krajine určite neskúšajte postaviť či nebodaj po nej šliapať. Na minciach i bankovkách sú totiž vytlačené a razené podobizne thajského kráľa, šliapanie po peniazoch sa považuje za úražku. V krajine pritom hrozia veľké tresty i za slovné hanobenie kráľa, v prípade porušenia tohto pravidla vám hrozia právne následky siahajúce až po uväznenie.
Čo musíte mať v aute v prípade, ak cestujete v Bulharsku?
Hasiaci prístroj je spolu s trojuholníkom, reflexnou vestou či lekárničkou povinnou výbavou každého auta v Bulharsku. Pokiaľ budete cestovať cez Bulharsko, nezabudnite si teda pribaliť o jeden malý hasiaci prístroj naviac.
Čo nesmiete spraviť počas dovolenky v Dubaji?
Dubajské zákony môžu potrestať akékoľvek prejavy lásky na verejnosti. Nie tak dávno v minulosti sa vám mohlo stať, že vám dubajský hotel zakázal byť na jednej hotelovej izbe s partnerom, s ktorým ste neboli zosobášení. To však už dnes problémom nie je. Čo sa týka prejavov lásky na verejnosti, s postupujúcou dobou sa tieto pravidlá zvoľňujú a za držanie rúk či podobné jemné prejavy vás už policajti určite nezadržia. Bozky či objatia si však určite nechajte na hotelovú izbu.
Za čo vám v Barcelone hrozí vysoká pokuta?
Nielen v uliciach Barcelony by ste si mali dávať pozor na pľutie na verejnosti, no práve v tomto meste vám môže udeliť policajt pokutu až vo výške 100 eur. Pozor si na toto dávajte i v Singapure - už jedno odpľutie vás môže stáť viac ako tisíc eur. Pri viacnásobnom prichytení sú ďalšie pokuty ešte vyššie, a to 2- až 5-tisíc. S trestami za odpľutie sa stretnete i v Indii, v Hongkongu a niektorých častiach južnej Afriky.
Čo je zakázané pri návšteve verejných bazénov vo Francúzsku?
Ak sa budete chcieť ísť počas dovolenky vo Francúzsku kúpať, nezabudnite si predtým tesné mužské plavky. Znie to bizarne, no ide o skutočné pravidlo, vďaka ktorému sa Francúzi snažia o zvýšenú hygienu na miestach, kde sa kúpe veľa ľudí naraz. Nemusíte sa však obávať, nikto po vás nechce plavky á la Borat - povolená je akákoľvek dĺžka i tvar, ktorý nie je príliš voľný a vzdušný.
Nahlásiť chybu v článku