foto: YouTube

Nová technika, ktorá by mala pomôcť k lucidným snom bola preverená a podľa expertov by mohla byť omnho efektívnejšia, ako ostatné.

Viac ako polovica zúčastnených ľudí na tejto technike docielila počas týždňového tréningu lucidný sen, čo je úspech, ktorý láme všetky rekordy. Lucidný sen je termín, ktorý opisuje štádium spánku, v ktorom si snívajúci človek uvedomuje, že je v sne. Taktiež má kontrolu nad tým, ako sa situácia v sne bude vyvíjať. Kedysi bolo lucidné snívanie považované za mýtus. Vedci už však potvrdili, že tento jav existuje a tiež odhalili niekoľko metód, ktorými sa docieliť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Niektoré metódy si vyžadovali moderné vybavenie, iné zas boli veľmi ďaleko od slova spoľahlivé. To nie je dobrá správa hneď z dvoch dôvodov. Prvý je, že veľké množstvo ľudí túži po lucidných snoch a chcú si ich užiť, pretože to môže byť spôsob psychickej ventilácie. Vedci však tiež veria, že lucidné sny by mohli byť spôsobom, ako vyliečiť rôzne traumy a kontrolovať nezdravé správanie. Doktor Denholm Aspy z univerzity v Adelaide rozmýšľal, či by kombinovanie rôznych techník neprinieslo väčší úspech. Aspy testoval 169 dobrovoľníkov, ktorým predstavil svoju techniku.

Unsplash

Keďže kombinoval dve rôzne už existujúce metódy je nutné ich objasniť. Prvá z nich testovanie reality. Teda človek, ktorý sa chystá spať, má nastavený budík, tak aby sa zobudil o päť hodín. Keď sa zobudí musieť predniesť vetu: „Keď budem najbližšie snívať, budem si pamätať, že snívam.“ Potom si človek ľahne a znova zaspí. Aspyho technika zahŕňa to, že k tomuto postupu ľudia pripoja predstavu, aké by to bolo, keby prežili lucidný sen.

V časopise Dreaming Aspy napísal, že testovanie reality neprinieslo samo o sebe žiaden efekt, no zúčastnení, ktorí skúsili zmieňovanú kombináciu mali až 53 percentnú úspešnosť a 17 percent z nich bolo úspešných každú noc. Táto štúdia tým pádom svojimi výsledkami predčuje ktorúkoľvek inú s rovnakým zameraním. Aspy tiež povedal, že testovanie reality nezaberá takmer vôbec, takže lucidné snívanie môže byť ovplyvnené len druhou metódou. Poznamenal, že aj napriek tomu, že jeho štúdiu mala najvyššiu úspešnosť, hlavný úspech by mal byť pripísaný vynálezcovi druhej metódy, ktorá je známa ako MILD.

Unsplash

Zhruba 55 percent ľudí sa v istom bode života dopracuje k lucidnému snu, no u väčšiny je to veľká rarita, ktorá sa nezvykne opakovať. Aspy bol sám fascinovaný lucidným snívaní, pretože ho zažil aj on. Väčšina ľudí, ktorým sa podarí dopracovať sa k lucidné snu, ukončí svoje štádium veľmi rýchlo. To sa však dá praxou predĺžiť tak, aby tento stav trval aj hodinu.

Pozri aj: Po smrti naša myseľ nekončí. Vedci zistili, že ďalej funguje, aj keď nastala fyzická smrť tela

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články