Foto: TASR – Milan Kapusta

Na Slovensku registrujeme z PCR testov celkovo 425 971 pozitívnych prípadov koronavírusu.

Na Slovensku v nedeľu (10.10) pribudlo 402 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 2 819 PCR testov. Celkovo tak evidujeme 425 971 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

Celkovo sa z ochorenia vyliečilo 726 615 ľudí. Ide o počet testovaných PCR aj antigénovými testami. Počet hospitalizovaných sa zvýšil, v nemocniciach je 788 pacientov. Počet obetí koronavírusu s pozitívnym testom je 12 735, pribudli 4 obete. Zvýšil sa aj počet zaočkovaných osôb o 192, momentálne ich je 2 469 782.

Stará Ľubovňa má dvojnásobok úmrtí za týždeň

Počet obetí ochorenia COVID-19 v Ľubovnianskej nemocnici sa zvýšil za posledný týždeň z piatich na deväť. V nemocnici v bordovom okrese je k dnešnému dňu s koronavírusom hospitalizovaných 24 pacientov. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ nemocnice Peter Bizovský. Štyria z hospitalizovaných sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. „Hlavne z piatku na sobotu bolo na COVID oddelení deväť príjmov, našťastie, v nedeľu sa situácia stabilizovala,“ skonštatoval Bizovský.

Ak bude nárast pacientov pokračovať aj v tomto týždni, podľa Bizovského budú lôžka naplnené na 100 percent. V tretej fáze reprofilizácie má totiž nemocnica k dispozícii 28 lôžok na kyslíkovom oddelení a štyri lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou. „Zrejme budeme musieť žiadať, aby okolité nemocnice začali prijímať našich pacientov,“ uviedol riaditeľ nemocnice v Starej Ľubovni.

Exminister zdravotníctva Krajčí o zvládaní pandémie

Slovensko má spomedzi okolitých krajín najhorší nástup tretej vlny pandémie nového koronavírusu a rýchly nárast úmrtí na toto ochorenie. Dôvodom je aj nízka zaočkovanosť obyvateľstva. Skonštatoval to poslanec Národnej rady (NR) SR a exminister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) v diskusnej relácií TA3 V politike.

Foto: TASR – Pavel Neubauer

Pod zlú situáciu sa podľa neho podpísal aj odmietavý postoj mnohých politikov k očkovaniu či nezvládnutá distribúcia samotestov na nový koronavírus do škôl pre žiakov a ich rodičov. „Ďalšie testovanie ľudí by bolo vhodné, ale len v ohniskách, nie celoplošné,“ povedal Krajčí.

S tým, že distribúcia samotestov do škôl nebola zvládnutá, súhlasila aj šéfka zdravotníckeho výboru NR SR Jana Bittó Cigániková (SaS). Na zlepšenie úrovne očkovania je potrebné podľa nej zlepšiť komunikáciu a poskytovať ľuďom reálne informácie a čísla, napríklad vo forme odlíšenia očkovaných a neočkovaných v rámci celkového počtu nakazených.

Poslankyňa zároveň rázne odmietla opätovné zavedenie núdzového stavu, keďže je k dispozícii očkovanie aj testovanie. Odmietla aj možnosť zavedenia povinného očkovania pre vybrané skupiny obyvateľstva. Podľa nej by sa to mohlo podpísať pod odchod zdravotníkov či sociálnych pracovníkov, ktorí očkovaniu neveria. „Musíme skôr s ľuďmi pracovať a poskytovať im dostatočné informácie,“ reagovala Bittó Cigániková.

Uložiť článok

Najnovšie články