V prvých sekundách roku 2025 si množstvo ľudí pri televíznych obrazovkách vypočulo prvýkrát novú podobu slovenskej hymny. Názory na ňu sú rôzne a mnohí v podstate ani nerozumejú potrebe vymeniť ju za tú pôvodnú.
Kritika k novej verzii hymny prišla v podstate okamžite. Český umelecký šéf opery dokonca použil prirovnanie, v ktorom tvrdil, že je to ako keby fanúšik metalu chcel napísať niečo v štýle Pirátov z Karibiku.
Vznik v 90. rokoch
Autorom verzie slovenskej hymny, ktorú majú Slováci najviac „napočúvanú“, bol Prof. PhDr. Ladislav Burlas, DrSc. Tento slovenský hudobný skladateľ, muzikológ a vysokoškolský pedagóg bol pritom žiakom takých významných ľudí ako Alexander Moyzes či Igor Hrušovský. Bol tiež dekanom Fakulty múzických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici.
Ako píše Postoj, Burlasova hudobná úprava vychádzala z harmonizácie Alexandra Moyzesa, ktorý sa so svojou úpravou hymny v roku 1934 zúčastnil v súťaži na úpravu československej štátnej hymny pre zmiešaný zbor, vyhlásenej ministerstvom školstva a národnej osvety.
Iniciátorom vzniku úpravy hymny bol Mgr. art. Stanislav Bartovič, hudobný dramaturg Slovenskej televízie. Podľa prijatej ústavy v roku 1992 mala mať hymna dve slohy, pričom pôvodná československá mala iba jednu.
Padla dohoda, že nahrávanie hymny bude realizovať Slovenský rozhlas a Slovenská televízia v koprodukcii. Ako ďalej píše Postoj, nasledovali odborné konzultácie popredných slovenských muzikológov, rovnako tiež s riaditeľom Ústavu hudobnej vedy SAV. Neskôr bol aj pod časovým tlakom oslovený práve Burlas, ktorý začiatkom decembra 1992 vytvoril novú podobu štátnej hymny.
V rozhovore pre RTVS Burlas povedal, že to bolo rušné obdobie, no v priebehu pár dní spravil znenie hymny. Finálna podoba bola prijatá zákonom a nová hymna bola tiež širokou verejnosťou prijatá.
Profesor Burlas neskôr vytvoril ďalšiu verziu pre komorný orchester, či pre spev a klavír.
Nová verzia od Oskara Rózsu
V kontraste so vznikom hymny v roku 1992, mal hudobník Oskar Rózsa oveľa viac času. Jej vznik ale nebol motivovaný nutnou potrebou mať hymnu na začiatku vzniku republiky.
Taktiež veľkým rozdielom oproti verzii od Rózsu je, že pri vzniku verzie z roku 1992 stálo viacero slovenských muzikológov a akademikov.
Profesor Burlas zomrel 11. februára 2024 vo veku nedožitých 97 rokov, a tak sa novej verzie od Rózsu nedožil, a pravdepodobne ani nevedel, že sa bude pracovať na jej novej podobe, keďže v médiách sa prvé správy o novej podobe začali objavovať v októbri minulého roka.
Nahlásiť chybu v článku