Ústnu vodu používajú milióny ľudí po celom svete. Je to rýchly spôsob ako si osviežiť ústa, zbaviť sa prípadného zápachu a odstrániť baktérie z úst. Siahame po nej najmä vtedy ak si nestíhame umyť zuby bežným spôsobom pomocou kefky a pasty. No ak ste cvičili, vedci odporúčajú, že ústnu vodu by ste niekoľko hodín používať nemali. Informuje o tom portál Science Alert.
Antibakteriálne zložky v ústnej vode neovplyvňujú iba ústa, ale celé telo. Respektíve, to čo spôsobia v ústach následne môže ovplyvniť aj zvyšok organizmu.
Vedci z Veľkej Británie a Španielska vykonali experiment a zistili, že použitie ústnej vody po cvičení oslabuje jednu z funkcií, ktoré sa dostavuje po cvičení a to je zníženie krvného tlaku.
Pri cvičení sa krvné cievy rozťahujú v reakcii na tvorbu oxidu dusnatého. Tento proces sa odborne nazýva vazodilatácia a zvyšuje sa tak cirkulácia krvi vo svaloch. Vedci sa domnievali, že tento proces sa deje iba pri cvičení, no v posledných rokoch sa ukazuje, že tento proces dobieha a zotrváva aj po cvičení, čo znamená, že krvný tlak sa znižuje. To je spôsobené vďaka pôsobeniu baktérií v ústach s dusičnanmi, ktoré vznikajú pri degradácií oxidu dusnatého.
Raul Bescos, odborník na fyziológiu z univerzity v Plymouth povedal: „Výskum za posledných 10 rokov ukázal, že dusičnany sa môžu vstrebávať do slinných žliaz a vylučovať slinami do úst. Niektoré druhy baktérií v ústach tieto dusičnany premieňajú na dusitany, ktoré následne zvyšujú produkciu oxidu dusnatého v tele„.
Keď potom človek prehltne tieto dusitany spolu so slinami, tie sa vstrebávajú do krvného obehu a udržujú krvné cievy rozšírené, čo spôsobuje zníženie krvného tlaku. Ak si ale po cvičení dáte ústnu vodu, tento proces sa naruší.
Vedci vykonali malý experiment na 23 dospelých a zdravých jedincoch. Tí na bežiacom páse cvičili po dobu 30 minút. Po tréningu si niektorí vyplachovali ústa antibakteriálnou ústnou vodou (s 0,2% obsahom chlórhexidínu) a ďalší placebom s príchuťou mäty.
Vyplachovanie sa vykonávalo bezprostredne po cvičení ako aj po 30 minútach, hodine a hodine a pol. Výsledky ukázali, že skupina, ktorá užila placebo, mala hodinu po cvičení znížení systolický krvný tlak o 5,2 mmHg. Avšak skupina, ktorá užívala ústnu vodu vykazovala iba hodnota zníženú o 2 mmHg. To znamená až 60% rozdiel.
Na konci monitorovania, dve hodiny po cvičení sa v skupine s ústnou vodou nevyskytol žiaden znížený krvný tlak, pričom v skupine s placebom stále pretrvávali znížené hodnoty tlaku v porovnaní s obdobím pred cvičením.
„Toto je prvý dôkaz, ktorý ukazuje, že ústne baktérie pôsobia na kardiovaskulárny systém počas obdobia zotavovania tela po cvičení„, vysvetlili autori vo svojej práci.
Aj keď rozsah štúdie je malý, dokazuje, že nie všetky baktérie sú zlé a že použitie antibakteriálnych chemikálií v ústnej dutine môže brzdiť dôležité biologické procesy v tele, ktoré pozitívne vplývajú na organizmus.
Nahlásiť chybu v článku