Vzácny samec kosatky dravej, zahynul po chybe morských biológov, ktorí monitorovali jeho oceánsku trasu. Zabila ho infekcia, ktorú mu tam vedci zaniesli pri zavedení GPS lokátora. Ide o prvý takýto prípad zaznamenaný u kosatiek, takže táto udalosť spôsobila u mnohých vedcov veľké rozrušenie.
20-ročného samca kosatky odchytili v marci tohto roku vo vodách pri kanadskom Vancouveri. Biológov zaujímalo, aké oceánske trasy samec prepláva, keďže kosatky patria medzi druhé najrozšírenejšie zvieratá na Zemi (po človeku). Obývajú totiž všetky oceány a ich trasy sú dlhé tisícky kilometrov.
Po niekoľkých mesiacoch však biológovia vylovili už mŕtveho samca s kúskami monitorovacieho prístroja v jeho chrbtovej plutve, čo spôsobilo podozrenie, že za smrť môže práve GPS lokátor.
Pri následnej pitve sa obavy potvrdili. Samca kosatky s menom L-95 zabila infekcia, ktorú mu spôsobilo monitorovacie zariadenie. Pri následnom prešetrovaní udalosti sa zistilo, že zariadenie bolo dezinfikované len alkoholom a že zariadenie pred aplikovaním spadlo do vody. Zariadenie navyše zasiahlo krvné riečište, a tak sa infekcia mohla rozširovať po celom organizme.
Toto ale nie je prvý prípad, kedy takéto zariadenia spôsobili zvieratám problém. Pred piatimi rokmi sa zistilo, že tučniaky kráľovské v Antarktíde trpia infekciami, ktoré dostali takisto z monitorovacích zariadení.
Mnohé ochranárske združenia preto volajú po zakázaní monitorovania zvierat takýmto spôsobom. Morskí biológovia však namietajú, že takéto prípady sú vzácne a dáta, ktoré zistia, sú v konečnom dôsledku prínosom aj pre samotné zvieratá, ktoré monitorujú.
Biológov však smrť kosatky L-95 mrzí a podľa ich vyjadrení urobia všetko pre to, aby sa takáto udalosť v budúcnosti neopakovala a intenzívne hľadajú nové spôsoby, ako by šetrnejšie označovali zvieratá, ktoré chcú monitorovať.
interez.sk (Matej Mensatoris), sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku