Čo-to o cukre a rôznych potravinách som už načrtla vo svojom 8-týždňovom seriáli: Prečo som sa rozhodla skončiť s cukrom a čo sa stane s mojím telom za 8 týždňov a nájdete ho tu. Dnes by som ale chcela načrtnúť niečo z iného súdka. Viem, že tento článok vyvolá veľkú diskusiu, kde jedni budú tvrdiť to a druhí ono. Aj tak si ale myslím, že to stojí za vašu pozornosť a zamyslenie.
Cukor je súčasťou nášho každodenného života a nachádza sa naozaj vo všetkom. Ono by to nebol až taký veľký problém, keby ho tam nebolo až príliš veľa. Nie som síce nejaký študovaný odborník, ale za ten čas, čo som žila bez cukru, som získala rôzne poznatky, ktoré mi konečne otvorili oči a dovolili mi sa na veci pozerať z iného uhla.
Keď sa nad tým zamyslíte a použijete „zdravý rozum“, určite prídete na to, že veľké množstvo potravín sú len maskované jedy. Teraz hovorím hlavne o potravinách, ktoré sú vraj určené deťom. To, čo sa nachádza v našich obchodných reťazcoch a má nálepku „pre deti“ podľa mňa nie je vhodné pre deti a dokonca by som to neodporučila ani dospelým.
Najhorším faktom je, že rodičia neustále takéto potraviny nakupujú a „dopujú“ svoje deti obrovským množstvom sacharidov, múky a glukózovým sirupom a pritom si ešte myslia, že ako dobre urobili. Veď na obale je predsa napísané, že výrobok obsahuje veľa vitamínov, minerálov a všetky možné aj nemožné zdravé látky. Opak je však pravdou. Obsah vlákniny, zdravých tukov, alebo bielkovín, je však minimálny.
Hovoríte si v duchu: „Moje dieťa však nič iné nezje.“ Samozrejme, že nezje, keď už odmalička nepozná nič iné len presladené mlieka, jogurty a samozrejme rôzne iné plnené aj neplnené buchtičky a keksíky. Kto by niečo také vymenil za ovocie a zeleninu? Veď po raňajkách predsa vždy dostanem sladené mlieko, prečo by som si mal dať niečo iné. Akonáhle si dieťa zvykne na určitú dávku sacharidov v podobe glukózovo-fruktózového sirupu a pšenice, tak iné nebude chcieť. Lebo práve to je účinok týchto zložiek potravín.
Pri týchto dávkach hneď stúpa cukor v krvi, inzulín je ako na hojdačke, deti sa nevedia sústrediť, často majú návaly zlosti, v školách vyrušujú a vy ich potom doma hrešíte. Nemali by ste však vyhrešiť aj sami seba? Úprimne sa nad tým aspoň trochu zamyslite.
Ak chcete niečo zmeniť, v prvom rade prestaňte nakupovať lacné a nekvalitné výrobky, plné jednoduchých sacharidov, radšej zainvestujte a pokojne si „sladké“ dobroty urobte radšej doma. Vyhýbajte sa nekvalitným tukom, ako je napr. margarín a prestaňte kupovať brumíkov a pribinákov, čipsy a rôzne cukríčky, aby ste svoje dieťa uchlácholili. Čítajte zloženie potravín. Čím menej zložiek daná potravina obsahuje, tým lepšie. Hodnota obsahu cukru by nemala presiahnuť 9 g na 100 g hmotnosti. Schválne si pozrite obsah cukru v obľúbenej sladkosti vášho dieťaťa. Verím, že sa zhrozíte.
Skúste zmeniť najskôr svoje stravovanie a vedzte, že deti sa rýchlo prispôsobia. Snažte sa nakupovať hlavne veľa zeleniny a ovocia, k tomu syry, mäso, vajíčka, smotanu alebo ryby. Podporte lokálnych dodávateľov a miestnych farmárov.
Rozhodnutie je vždy len na nás. Keď sa pokúsite niečo zmeniť, vráti sa vám to v podobe zdravia vášho dieťaťa. Tým, že takéto potraviny prestanete kupovať, prestanete zároveň aj podporovať rozvoj cukrovky, srdcových ochorení a napr. obezity. Z vlastnej skúsenosti vám hovorím, že to ide a dá sa to, len treba chcieť, takže výhovorkami „utešíte“ jedine seba.
interez.sk (Lucia M.), michalpataky.com
Nahlásiť chybu v článku