Podvodné jaskyne Veľkej modrej diery sa nachádzajú pri Belize a sú hodnotené ako jedno z 10 najkrajších miest ma Zemi podľa Discovery Channel. Sú domovom širokej škály fauny a flóry, spoločne s neuveriteľnou krajinou v okolí.
Ide o bývalú krasovú jaskyňu, ktorá ešte počas poslednej doby ľadovej bola nad hladinou mora. Po rozpustení ľadov sa ale hladina zdvihla a jaskyňu zaplavila. Tieto jaskyne nedávno priniesli vedcom množstvo odpovedí na doposiaľ nezodpovedané otázky o Mayskej civilizácii.
Mayovia sa sústreďovali v nížinách Guatemale a sú známi najmä pre svoje schopnosti a výsledky v oblastiach ako poľnohospodárstvo či matematika. Mayskej civilizácii sa darilo skutočne dobre, pokiaľ existovala. Niekedy v 8. storočí nášho letopočtu však nastala situácia, ktorá je pre nás dodnes záhadou a vieme o nej iba vo forme vedeckých predpokladov. Udalosti viedli k postupnému, pre nás tajomnému úpadku, až úplnému zrúteniu Mayskej ríše. Doteraz sme si však len lámali hlavy nad zistením možného konca tejto unikátnej civilizácie, Veľká modrá diera však možno prináša nové poznatky a odpovede.
Výskumný tím v zložení vedcov z Univerzity v Rice a štátnej univerzity v Louisiane zhromaždil vzorky koncentrácie hliníku a titánu Veľkej modrej diery a okolitých lagún. Vyššia koncentrácia titánu spôsobuje silné a výrazné zrážky. Tím zistil zásadný posun koncentrácie titánu a hliníku v období medzi deviatym a desiatym storočím. V tomto období sa pomer medzi týmito dvomi elementami výrazne znížil, čo naznačuje pokles množstva zrážok v tejto oblasti. To by mohlo znamenať, že toto obdobie zasiahlo suché a klimaticky nepriaznivé obdobie, ktoré mohlo viesť k rozpadu Mayskej civilizácie.
Mayovia sa na výdatné zrážky spoliehali, pretože regióny, ktoré obývali, mali nedostatok vodných zdrojov. Tento výskum sa zdá byť dôveryhodný, no na skutočné výsledky a potvrdenie tejto teórie si budeme musieť ešte chvíľu počkať.
Nahlásiť chybu v článku