Tím vedcov a potápačov objavil vo východnom Mexiku najväčšiu podvodnú jaskyňu svojho druhu na svete. Odborníci z projektu Gran Acuifero Maya označovaného ako GAM zistili, že ich objav sú v skutočnosti dve spojené jaskyne, ktoré dohromady tvoria 347 kilometrov dlhý tunel. Účel tohto projektu je skúmanie a zachovanie podzemných vôd v oblasti Yucatánskeho polostrova. Vedci sa však vyjadrili, že to čo našli je významným objavom v oblasti štúdia histórie Mayov.
Skupina vedcov zistila, že neďaleko plážového rezortu známeho ako Tulum sa nachádza jaskynný systém Sac Actun, ktorý kedysi meral 263 kilometrov a bol prepojený so systémom Dos Ojos. Ten meral 83 kilometrov, no v súčasnosti sú oba systémy prepojené. Guillermo de Anda, ktorý je riaditeľom projektu GAM a zároveň podmorských archeológom povedal, že tento objav môže mať úžasný dopad na pochopenie mayskej civilizácie a vývoj tohto regiónu predtým, než bol dobitý Španielmi.
„Vďaka tomuto objavu môžeme skutočne pochopiť, ako fungovali ich rituály, ako vyzerali ich pútnické miesta a ako sa rozvíjali pred-hispánske usadlosti tak, ako ich poznáme dnes,“ povedal de Anda. Tunel, ktorý spoločne so svojim tímom objavil, je priechodom pod viac ako 1000 rokov starým mayským chrámom. Experti si myslia, že tunel pod Kukulkanskou pyramídou, by mohol viesť ku krasovej jame, ktorá prepája ďalšie podvodné jaskyne.
Yucatánsky polostrov je veľmi lákavým prostredím pre archeológov, keďže práve toto miesto bolo najbohatšie na mayské mestá a ich relikvie, ktoré sa ťahali naprieč najrôznejšími krasovými jamami v tomto regióne. Niektoré z týchto krasových jám mali pre Mayov veľký náboženský význam. Ich potomkovia tento región obývali naprieč ďalšími storočiami. Niektoré z jám mali byť využívané práve na vraždenie ľudských obetí počas rituálov. Na mnohých takýchto miestach sa totiž našlo veľké množstvo dôkazov nevynímajúc ľudské kosti.
independent.co.uk
Nahlásiť chybu v článku