Foto: Ewen Denney (wikimedia.org), wsilver (flickr.com)

Kalifornská hora Shasta je azda najposvätnejšou horou kultúry pôvodných obyvateľov Ameriky. Poznáte jej legendy?

Vysoké a v minulosti nedosiahnuteľné vrchy sa po celom svete stali symbolmi mnohých náboženstiev. Ich kultúrna, náboženská a mystická dôležitosť sa v niektorých prípadoch uchovala dodnes. Jedným z príkladov je napríklad posvätná hora Kailas, na ktorú doposiaľ nikto nevkročil, a o ktorej sme vám už v minulosti čo to napísali. Dnes vám predstavíme ďalší z najposvätnejších vrcholov našej Zeme. Tentokrát sa však z východnej kultúry premiestnime na západ do krajiny Indiánov. 

Článok pokračuje pod videom ↓

V severnej Kalifornii, neďaleko hraníc s Oregonom, totiž v Kaskádových vrchoch nájdete tajomný vrchol Shasta. Druhý najvyšší vrch pohoria nemožno prehliadnuť a počas jasných dní je viditeľný na vzdialenosť viac ako 150 kilometrov. Shasta je vlastne 4317 metrov vysoká spiaca sopka, ktorá sa stala symbolom indiánskej kultúry a miestom opradeným mnohými legendami. Archeologické nálezy v jej okolí dokazujú, že tu ľudia žili už pred 11-tisíc rokmi, čo z tejto oblasti robí jedno z najdlhšie obývaných miest v severnej Amerike.

Foto: Ewen Denney (wikimedia.org)

Shasta je pre svoj význam miesto aj v národnom registri historických miest ako kultúrna a náboženská pamiatka pôvodných obyvateľov Ameriky. Práve nedosiahnuteľné hory patrili totiž k prvým ľuďmi uctievaným miestam na našej planéte. Hora Shasta bola pre pôvodných Američanov žijúcich v jej okolí akýmsi energetickým centrom pre všetky ďalšie posvätné hory v Kaskádových vrchoch, a jej význam bol pre ich náboženstvo obrovský. Podľa indiánskej filozofie je Shasta jedným z prvých miest, ktoré na našej planéte stvoril Veľký Duch. Výstup nad hranicu lesa bol pre bežného človeka nepredstaviteľný. Tam, kde už nerástli stromy totiž žili bytosti a duchovia, ktorí pre ľudí znamenali potenciálne nebezpečenstvo. Nad pásmo lesa mohli vstúpiť len liečitelia.

Native American

Najslávnejšia legenda o hore Shasta siaha ďaleko do minulosti a to približne do polovice 6. tisícročia pred našim letopočtom. Podľa filozofie Indiánov horu Shasta od pradávna obýval Skell, Duch „horného sveta“, kým na susednej hore Mazama žil Llao, Duch „dolného sveta“. Ich konflikty a nezhody jedného dňa prerástli až do bitky, počas ktorej do seba obaja hádzali žeravé balvany. Llao súboj nakoniec prehral a jeho domov, hora Mazama, sa doslova zrútila sama do seba. Dnes na tomto mieste, na samotnom vrchole Mazamy môžete navštíviť krásne Kráterové jazero.

Crater Lake Sunrise Panorama

K hore Shasta sa však viažu aj iné legendy, ktoré už nie sú dielom Indiánov a ich prírodného náboženstva. Legenda hovorí o nadprirodzene inteligentných ľuďoch žijúcich vo vnútri samotnej hory, ktorí sa sem uchýlili potom, ako sa ich zem potopila. Tento národ totiž údajne pochádzal z mýtického kontinentu Lemuria, ktorý sa mal nachádzať niekde medzi Madagaskarom a Sri Lankou. Potom ako kontinent zmizol sa ľudia z Lemurie mali presunúť práve do útrob mystickej hory Shasta. Aby ste svetu aspoň trošku odpustili vznik tejto šialenej teórie vedzte, že vznikla ešte na konci 19. storočia, kedy ešte ľudia nevedeli o pohybe a vzniku kontinentov, ktoré popisuje teória kontinentálneho driftu.

Mt Shasta

Ako sme už spomenuli v začiatkoch tohto článku, Shasta sa stala pre pôvodných Američanov posvätná pre mnohé legendy a preto, že bola akýmsi energetickým centrom západnej Ameriky. Akúsi nadprirodzenú energiu tohto miesta neskôr možno vycítili aj ďalšie náboženstvá. Okolie hory sa totiž neskôr stalo významným centrom kristianizácie a na jej svahoch dnes nájdete i budhistický kláštor. Spiaca posvätná sopka sa však v budúcnosti podľa geológov môže stať aj miestom obrovskej katastrofy. Za posledných 10-tisíc rokov totiž „prehovorila“ už mnohokrát. Erupcie prichádzajú pravidelne v intervaloch niekoľko stoviek rokov. Poslednýkrát sa sopka ozvala v roku 1786 a nikto presne nevie, kedy sa tak stane znovu.

Native American

Pozri aj: Najväčší HOAX v histórii ľudstva. Austrália neexistuje, vymysleli si ju Briti, tvrdí Shelley Floryd

wikipedia.org, ancient-origins.net
Uložiť článok

Najnovšie články