Verili by ste tomu, že aj v 21. storočí existuje na našej planéte miesto, kde doposiaľ človek nevkročil? Znie to neuveriteľne, no minimálne jedno takéto miesto existuje. Hora Kailas je opradená mnohými mýtickými príbehmi, legendami, a dokonca aj niekoľkými konšpiráciami. Jedno je však isté, žiadny človek na jej vrchu nikdy nestál. Kailas totiž patrí bohom.
Kailas sa nachádza v pohorí Transhimaláje, ktoré vystupuje z Tibetskej náhornej plošiny a od najvyššieho pohoria sveta je oddelené dolinami riek Brahmaputra a Indus. Oficiálne teda patrí Tibetu, resp. Číne (vzhľadom na politickú situáciu). Na vrchole doposiaľ nestál jediný človek. Výška Kailasu 6638 metrov by horolezcom problém nerobila. Bariérou je významnosť hory v náboženstve miliónov ľudí. Kailas je totiž zrejme najposvätnejším vrcholom celej planéty.
Takmer pravidelná pyramída, ktorú Kailas vytvára je svätým miestom hneď pre štyri ázijské náboženstvá. Hinduisti, budhisti, džinisti a bönisti, tí všetci vidia horu Kailas celkom inak ako zvyšný svet. Najdlhšie vyznáva za svätú horu Kailas bönizmus. Tí dodnes v Kailase vidia mystickú dušu vnútorného sveta. Pre hinduistov a rovnako aj budhistov je Kailas symbolom mužnosti. Neďaleké jazero Manasarovar je naopak symbol ženskosti. V oboch náboženstvách je Kailas navyše považovaný aj za stred sveta a os vesmíru.
Kailas teda nie je horou ľudí, ale horou bohov. Podľa hinduistov sa na vrchole Kailasu nachádza nebeský trón boha Šivu, ktorý tu žije so svojou manželkou bohyňou Párvatí. Pre džinizmus je Kailas miestom, kde svätec Adinátha dosiahol duchovné oslobodenie. Podľa budhistov na úpätí hory v 11. storočí meditoval jogín Milaräpa. Práve on má byť jediným človekom, ktorý kedy na vrchol hory vystúpil. Ako by sa mu to však pred takmer 1000 rokmi mohlo podariť, je záhadou.
O to, čo sa údajne podarilo budhistickému jogínovi a básnikovi, sa o niekoľko storočí neskôr pokúšali aj niektorí z najznámejších horolezcov histórie. Medzi prvými bol aj Reinhold Messner, ktorý ako prvý zdolal Mount Everest bez použitia kyslíkových prístrojov. V roku 1980, keď bola politická situácia medzi Tibetom a Čínou veľmi napätá mu však Čínske úrady výstup nepovolili s ohlásením, že žiadna hora Kailas neexistuje. O 7 rokov neskôr už povolenie dostáva, no z úcty k viere a tradíciám obyvateľov Tibetu sa na horu vyliezť nepokúsil.
Jedna tibetská legenda hovorí o tom, že na posvätnú horu Kailas, ktorá je domovom bohov, nemôže vyliezť žiadny živý človek. Po internete kolujú príbehy, ktoré túto legendu len potvrdzujú a je len na vás či im veriť budete. Prvý z nich je o Colonelovi Wilsonovi, horolezcovi, ktorý údajne našiel cestu na vrchol Kailasu, no v ten moment ho zasiahla silná snehová búrka a výstup sa mu nepodaril. Rus Sergei Cistiakov mal zas tesne pod vrcholom pociťovať veľmi nepríjemné pocity a silné búšenie srdca. Keď sa rozhodol výstup zastaviť a otočil sa na zostup, takmer okamžite pocítil ohromnú úľavu a radosť.
Či už týmto príbehom veríte alebo nie, je na vás. Vedzte ale, že o posvätnej hore Kailas kolujú oveľa šialenejšie konšpiračné teórie. Vrchol Kailasu, ktorý pripomína pyramídu, má byť údajne skutočnou „pyramídou“ ukrývajúcou tajné priestory. Obrovské tajomno konšpirátori prikladajú aj tomu, že Kailas má byť od Severného pólu vzdialená presne 6666 kilometrov a v dvojnásobnej vzdialenosti má ležať Južný pól. Aj tajuplná stavba Stonehenge má ležať presne o 6666 kilometrov ďalej.
(Pozn. redakcie: Po premeraní v google maps je vzdialenosť k Stonehenge cca 6918 km)
Nech už veríte čomukoľvek, jedno je celkom isté. Ak sa nejakým zázračným spôsobom v 11. storočí budhistickému jogínovi menom Milaräpa skutočne nepodarilo na horu vystúpiť, potom je hora Kailas skutočne jedným z posledných miest planéty, kde doposiaľ ľudská noha nevkročila. A malo by to tak aj ostať. Nech tento kúsok planéty ostane pre všetky náboženstvá, ktoré ju vyznávajú, nedotknutý, čo myslíte?
interez.sk (Lukáš M.)
Nahlásiť chybu v článku