Koronavírus zavrel mnohých ľudí doma. Kto môže, pracuje z domu a vychádza von iba v najnutnejších prípadoch. To ale znamená, že ľudia majú veľké množstvo voľného času s ktorým niekedy nevedia, ako naložiť. Osobitnou skupinou sú deti. Preto sa NASA v spolupráci s národným laboratórium ISS rozhodla vytvoriť celý rad dobrodružných programov a aktivít, ako sa v týchto časoch zabaviť.
Kurzy sú určené najmä pre deti, vďaka ktorým môžu skúmať prírodné vedy, od biológie až po medicínu, vrátane robotiky či fyziky, ako píše Science Alert. Študenti sa tiež môžu zúčastňovať rovnakých experimentov, ako astronauti na ISS a porovnávať si výsledky s nimi.
„Astronauti vidia svet z vesmíru a chcú sa podeliť o jeho krásu,“ hovorí Dan Barstow manažér vzdelávania národných laboratórií ISS a dodáva: „Astronauti robia lekárske experimenty s cieľom hľadania liekov, no pomáhajú tiež mladým ľuďom vidieť silu tajomného vesmíru a nútia nás ho skúmať„.
Experimenty na doma
Zaujímavým a pomerne jednoduchým pokusom pre deti, ktorý ponúka NASA je výroba miniatúrneho vznášadla. Stačí na to balónik, CD, vrchnák z detského nápoja a lepidlo. Vrchnák stačí prilepiť do stredu CD, umiestniť naň nafúknutý balón a vznášadlo je hotové.
Ďalším jednoduchým pokusom je výroba rakety. Na tú stačí ceruzka, papier, slamka a lepiaca páska. Je potrebné si vytlačiť šablónu od NASA, vystrihnúť a zlepiť ju a potom už iba za pomoci slamky ju odštartovať.
#LMstaff experimenting with paper rockets for the #VirtualMoonshot! #LibrariesLiftoff pic.twitter.com/0Cn6owdn5H
— Library of Michigan (@LibraryofMich) July 18, 2019
Vedecké projekty
Zabaviť a zapojiť sa do vedeckých projektov sa však dá aj tak, že sa pustíte do prezerania fotografií, kde budete hľadať hnedých trpaslíkov či nové planéty, využívať satelitné zábery a pomáhať biológom sledovať populáciu tučniakov, či „učiť“ počítač na budúce misie na Mars.
Pri vytváraní týchto aktivít sa národné laboratórium ISS snaží inšpirovať mladých ľudí: „Vieme, že veľa študentov sa práve teraz učí doma a praktické aktivity sú preto obzvlášť dôležité, aby študenti ostali v štúdiu inšpirovaní. Sme v tom všetci spolu.“
Nahlásiť chybu v článku