V nedeľu si o tretej ráno posunieme ručičky hodiniek na druhú hodinu. Jeseň sa zmocnila okolitej prírody a už čoskoro nám to dajú pocítiť aj západ a východ slnka. Znamená to, že si pospíme o hodinku dlhšie, takže zimné hibernačné leňošenie sa môže začať. Dni budú opäť kratšie, a tak to potrvá až do marca.
Avšak možno si meníme čas naposledy. Zo soboty na nedeľu vstúpime opäť do stredoeurópskeho času, keďže doposiaľ sme si mohli užívať stredoeurópsky letný čas. Myšlienka o zmene času sa prvýkrát objavila v hlave amerického štátnika, vynálezcu a fyzika, Benjamina Franklina. Stalo sa tak v roku 1784, kedy ju publikoval v jednom zo svojich článkov.
Na Slovensku bol dočasne zrušený zimný čas prvýkrát počas prvej svetovej vojny. Stalo sa tak v rokoch 1915 a 1916 a následne v rokoch 1940 až 1949. Trvalo sa u nás začal letný čas zavádzať až v roku 1979. A vyzerá to tak, že po 40 rokoch sa tento trend nadobro skončí. Európska únia podporila zrušenie striedania času a v súčasnosti sa čaká na vyjadrenia jednotlivých krajín.
Slováci sú za zavedenie trvalého letného času. Ministerstvo práce však uvádza, že v našich zemepisných šírkach je zimný čas prirodzenejší, a tak to bude zrejme ten, ktorý si ponecháme. Pôvodnou myšlienkou striedania času bolo ušetriť elektrickú energiu a lepšie využiť prirodzené denné svetlo. Už dlhé roky sa však šepká o tom, že takáto úspora energie je len minimálna.
Striedanie času narúša ľudský biorytmus a stáva sa často terčom kritiky. Okrem Európy sa využíva aj v niektorých štátoch USA. Vyzerá to tak, že mu však nadobro odzvonilo. Každá európska krajina sa však môže rozhodnúť individuálne, ktorý čas si chce ponechať. Čo sa týka Slovenska, pravdepodobne sa pripojíme k rozhodnutiu okolitých krajín.
Nahlásiť chybu v článku