Foto. Profimedia

Každá krajina a každá kultúra má vlastný spôsob, ako si uctiť zosnulých.

Na Slovensku sa napríklad každú jeseň tisíce ľudí vyberie na cintoríny, aby svojim blízkym, ktorí už nie sú medzi nami, upravili hrobové miesto a zapálili sviečku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Iste však uznáte, že medzi tie najzvláštnejšie patria rituály kmeňa Toraja. Mŕtvych si uctievajú naozaj netradičným spôsobom.

Mŕtvi príbuzní ostávajú v dome celé mesiace či roky

Na indonézskom ostrove Sulawesi sa nachádza oblasť Panggala, ktorú obýva kmeň Toraja. Ako píše portál Daily Mail, jeho členovia sa každý august zhromaždia, aby si uctili zosnulých. Tradície tohto kmeňa však mnohých prekvapia, ba možno znechutia.

Foto. Profimedia

Členovia kmeňa Toraja totiž nezapaľujú sviečky na cintorínoch, ani neupravujú náhrobky. Svojich mŕtvych príbuzných vyberú z hrobu, aby ich očistili a dali im nové čisté oblečenie. Okrem toho, mŕtvi sa nepochovávajú do zeme, v truhlách sú umiestnení v priehlbinách v skalnej stene.

Navyše, v Panggale sa smrť vníma celkom inak, ako v západnej kultúre. U nás je smrť nešťastná udalosť, v Panggale však smrť nie je niečo, čomu by sa všetci so strachom v očiach vyhýbali, ba práve naopak, píše portál All That Is Interesting. Pohreb je oslavou, na ktorú sa príbuzní pripravujú celé roky. Ak niekto zomrie, zosnulý člen rodiny domov neopúšťa, ale rodina sa k nemu správa, akoby bol stále živý.

Mŕtvy ostáva v dome aj niekoľko rokov

Mŕtvemu sa hovorí „makula“, čo v preklade znamená chorý človek. Členovia kmeňa Toraja totiž veria, že mŕtvy človek ich neopustil a jeho duša sa stále nachádza v dome, kde žil. Vymieňajú mu oblečenie, každý deň mu dávajú vodu, čaj a raňajky, obed aj večeru, starajú sa o to, aby mal čo najväčšie pohodlie, rozprávajú sa s ním a z jeho pokožky odháňajú muchy.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články