Prvý človek umrel v máji. Počas nasledujúcich týždňov pochovávali ľudia svojich blízkych ešte 13-krát. Desiatky ďalších skončilo hospitalizovaných v nemocnici. Jeden z posledných domorodých kmeňov Malajzie postihla záhadná katastrofa. Neznáma choroba zabíja ľudí do niekoľkých dní od nakazenia. A ako informuje britský The Guardian, nikto netuší prečo.
Na okraji dažďového pralesa v malajzijskom štáte Kelantan žije jeden z troch posledných miestnych domorodých kmeňov. Ľudia z kmeňa Batek sú nomádi, no aktuálne žijú v 12 rôznych dedinách. Tie sa nachádzajú vždy v blízkosti pralesov, ktoré ich predkovia kedysi nazývali domovom. V máji však jednu z dedín postihla obrovská katastrofa.
V dedine žije približne 300 domorodých obyvateľov. V máji zomrel na neznámu chorobu prvý z nich. Podľa The Guardian si v nasledujúcich týždňoch vyžiadala ešte 13 ľudských životov. Ďalších 50 ľudí bolo hospitalizovaných v nemocnici a 47 muselo pre zhoršený zdravotný stav vyhľadať lekársku pomoc.
V posledných rokoch populácia ľudí z kmeňa Batek klesá. Môže za to nízka úroveň života, zlý prístup k zdravotníckym zariadeniam, ale aj miznutie pralesa a pesticídmi striekané plantáže, ktoré ho nahradzujú. Čo však zabíja domorodcov aktuálne, zatiaľ úrady nezistili. Môže ísť o nebezpečnú infekciu, ale aj kontaminovanú vodu či iné znečistenie prostredia.
The area leading to orang asli village in Gua Musang hit by deadly mysterious disease has been cordoned off .
Health minister @DrDzul speaking after visiting villagers Monday said search for 12 graves to begin Tuesday . Bodies to be exhumed to determine cause of death . pic.twitter.com/8uPOH5QJSo
— Melissa Goh (@MelGohCNA) 10. júna 2019
Miestne úrady začali v dedine a v jej okolí rozsiahle vyšetrovanie. Testovali vodu, vzduch, dokonca exhumovali aj telá ľudí, ktorí v posledných týždňoch zomreli. Podozrenie padá najmä na neďaleké železné a mangánové bane alebo poľnohospodárske plantáže. Testy zo vzoriek vody odobrané univerzitou Kebangsaan totiž ukázali zvýšené množstvá arzénu a chemikálií, ktoré pravdepodobne pochádzajú z hnojív. Či však boli miestni domorodci otrávení únikmi z priemyslu alebo poľnohospodárstva, nie je stále jasné.
V hre je totiž stále aj pomerne reálna možnosť neznámeho infekčného ochorenia. Minister zdravotníctva Dzulkefly Ahmad však kontamináciu prostredia nevylúčil a na tlačovej konferencii uviedol, že ak sa otrava potvrdí, vláda príjme prísne opatrenia. Zdravotné ťažkosti miestnych sa prejavujú silným kašľom, horúčkou a ťažkosťami s dýchaním. Portál Channel News Asia uvádza, že mnoho hospitalizovaných pacientov trpelo podvýživou a množstvo z nich nebolo očkovaných proti bežným chorobám.
Gepostet von KEMENTERIAN KESIHATAN MALAYSIA am Sonntag, 9. Juni 2019
Nahlásiť chybu v článku