Posledný mesiac roku 2016 si môžete naposledy ozvláštniť pozorovaním nočnej hviezdnej oblohy. Nad hlavami sa nám totiž objavia posledné meteorické roje, ktoré pravidelne uzatvárajú nebeské divadlo roka. Prvým z nich sú veľmi obľúbené Geminidy a absolútnou bodkou roku 2016 bude pomerne neznámy roj Urzidy.
Okrem roja Geminidy sa k nám priblíži mesiac, viac ako je obvyklé. Mesiac tak bude jasnejší, čo môže viesť k tomu, že sledovanie roja Gemenidy mnohým sťaží, no dúfame, že aj napriek tomu sa niekomu podarí zachytiť krásnu fotku týchto dvoch javov naraz.
Náš najbližší vesmírny sused sa k nám totižto opäť priblíži na menšiu vzdialenosť ako obvykle, vďaka čomu bude na oblohe o kúsoček väčší a jasnejší. Čo je však počas jeho aktuálneho priblíženia zaujímavé je fakt, že zároveň okolo Zeme preletia Geminidy – jeden z najpravidelnejších meteorických rojov, aký poznáme. Bohužiaľ by im ale zároveň Mesiac nemal vytvárať svojou jasnosťou zrovna najvhodnejšie podmienky, aby sme ich mohli nerušene pozorovať.
Geminidy
Meteorický roj Geminidy vzniká vďaka maličkej planétke 3200 Phanteon, ktorá má priemer len necelých 5 kilometrov. Napriek tomu dokáže na nebeskej oblohe vytvoriť prekrásne divadlo. „Padajúce hviezdy“ môžete na oblohe vidieť vylietavať zo súhvezdia Blíženci neďaleko hviezdy Castor. Geminidy sú veľmi obľúbeným rojom. Zo všetkých rojov prenikajú najhlbšie do zemskej atmosféry.
Ich výdatnosť je pomerne vysoká, tento rok sa očakáva až 120 meteorov za hodinu. Geminidy sú zaujímavé aj svojim sfarbením. Nie je vôbec netradičné, ak na nočnej oblohe zbadáte zelenkavé, biele, modré či žlté „padajúce hviezdy“. Maximum tohto roja, ktorý sa na našej oblohe objavuje už okolo 7. decembra tento rok očakávame v noci z 13. na 14. decembra. Ak vám však tento termín nevyhovuje, nemusíte sa obávať. Geminidy majú totiž vysokú výdatnosť až dva dni okolo svojho maxima, a teda si môžete deň na ich pozorovanie prispôsobiť vlastným požiadavkám.
Urzidy
Posledným meteorickým rojom, ktorý sa objaví na hviezdnej oblohe roku 2016 sú Urzidy. Tie síce nepatria k najznámejším rojom, no ak ste nadšencom, určite ich poznáte. Urzidy sa na oblohe objavujú už 17.decembra a svoje maximum dosahujú len pár dní pred Vianocami, a to 22. decembra. Urzidy môžete vidieť vychádzať zo súhvezdia Malá Medvedica (alebo Malý Voz), ktoré je veľmi dôležitým súhvezdím severnej pologule. Nachádza sa v ňom totiž hviezda Polárka, ktorá slúži na navigáciu už od dávnej histórie a na oblohe ju dokáže nájsť takmer každý.
Ak sa chcete s rokom 2016 rozlúčiť aj pozorovaním nočného divadla, ktoré pre nás príroda pravidelne pripravuje určite by ste si mali termíny 13. a 22. december dobre zapísať. Pri pozorovaní rojov nezabudnite, že v noci poriadne prituhne.
interez.sk (Lukáš M.)
Nahlásiť chybu v článku