foto: Hi Fly

Letecké spoločnosti sa rozhodli zakročiť proti globálnemu problému spojenému s premnoženým plastovým odpadom.

Portugalská letecká spoločnosť po Vianociach uskutočnila prvý Zero Waste let bez plastov. Nedokázala totiž ďalej ignorovať ich negatívny dopad na životné prostredie. Všetky ostatné by si z nej mali brať príklad.  

Článok pokračuje pod videom ↓

Spoločnosť Hi Fly, ktorá sídli v Portugalsku a na Malte, pri svojom lete nahradila všetok plastový riad bambusovými alebo inými recyklovateľnými alternatívami. Let z Lisabonu do Brazílie sa tak stal prvým z troch ďalších skúšobných letov bez používania plastov na palube, ktoré spoločnosť plánuje uskutočniť. Celkovo si tak túto príjemnú novinku bude môcť vyskúšať 700 pasažierov.

foto: ja.wikipedia.org

Riaditeľ Paulo Mirpuri vytvoril ambiciózny plán. Do konca roka 2019 totiž chce, aby sa sa toto ekologické riešenie stalo ich bežným štandardom. „Zo spätných reakcií od cestujúcich vieme, že to, čo robíme, je naozaj správne. Tieto skúšobné lety zabránia tomu, aby 350 kilogramov plastového odpadu ničilo naše životné prostredie.“ 

Ekologickejšie pre životné prostredie a aj pre človeka

„Už nemôžeme ignorovať vplyv kontaminácie plastov na ekosystém a rovnako na ľudské zdravie.“ Medzi množstvom predmetov na jedno použitie, ktoré boli nahradené, sú šálky, lyžice, taniere, fľaše na nealkoholické nápoje či dokonca zubné kefky.

Hi Fly sa špecializuje na prenájom širokoplošných lietadiel a pokrýva 400 destinácií. Vyradenie plastov na jedno použitie v leteckom priemysle predstavuje dôležitý a sľubný krok. Je však zatiaľ iba otázne, či ho ostatné letecké spoločnosti budú nasledovať. No mnohé už začali.

Foto: Pixabay

Pripojili sa aj ďalšie letecké spoločnosti

Ryanair v minulom roku uviedol, že do roku 2023 chce prejsť na podobný bezplastový systém. Navyše si vytýčil päťročný plán k tomu, stať sa najzelenšou leteckou spoločnosťou.„Pre pasažierov to bude znamenať zmeny ako prechod na drevené príbory, biologicky rozložiteľné kávové šálky, a odstránenie plastov z nášho sortimentu produktov,“ hovorí šéf marketingu aerolinky, Kenny Jacobs.

Ich konkurent, letecký dopravca easyJet uviedol, že momentálne zavádzajú nové poháre na teplé nápoje, ktoré sú recyklovateľné a príbor drevenými alternatívami. Čo predstavuje prvý krok k úplnému nahradeniu plastových predmetov.

Podľa Medzinárodnej asociácie leteckých prepravcov (IATA) cestujúci leteckou dopravou vytvorili v roku 2017 viac ako 5,7 milióna ton plastového odpadu. Ak by sa voči tomuto vysokému číslo nepodnikli žiadne opatrenia, do najbližších pätnástich rokov by sa tento počet mal zdvojnásobiť.

foto: commons.wikimedia.org

Spoločnosť Air New Zealand v októbri minulého roku uviedla, že sa im podarilo z palúb odstrániť 3-tisíc slamiek alebo viac ako 7-miliónov miešadiel na kávu. V priebehu tohoto roka plánujú s týmto pokračovať a náhradu rozšíriť napríklad aj na plastové poháre.

Ako môžeme vidieť, letecké spoločnosti si naozaj uvedomujú závažnosť tohoto problému a snažia sa obmedziť používanie plastových predmetov na palube počas letov. Preto veríme, že sa im ich ambiciózne ciele podarí do najbližších niekoľkých rokov naplniť.

telegraph.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články