Len nedávno sme sa pozreli na platy vo veľkých slovenských potravinových reťazcoch, medzi ktorými dominoval najmä Lidl, no zaujali nás aj rozdiely v ponúkanej mzde naprieč regiónmi. Aktuálne sme prostredníctvom krátkeho prehľadu zisťovali, ktorá fast-fashion značka ponúka brigádnikom najlepšie podmienky.
Platia kritizované fast-fashion reťazce dobre?
Prakticky vždy sa pri téme fast-fashion reťazcov otvára aj diskusia, ako si cenia svojich zamestnancov. Predovšetkým tí, ktorí participujú na výrobe v chudobných ázijských krajinách, kde ľudia často pracujú v katastrofálnych podmienkach s minimálnymi mzdami. V kamenných predajniach je, pochopiteľne, situácia diametrálne odlišná a ako väčšina reťazcov propaguje, o dobrých zamestnancov sa starajú a spravodlivo ich ohodnocujú.
Pri hľadaní na portáli profesia.sk sme sa dostali k ponukám troch veľkých reťazcov – H&M, New Yorker a Primark. Ďalšie obľúbené obchody s oblečením ako Zara, Stradivarius, Bershka a podobne ponúkajú zamestnanie na skrátený úväzok, no k typickým ponukám pre brigádnikov sme sa nedopátrali.
Najmenej platí H&M
Ak sa globálne pozrieme na náplň práce a benefity, všetky tri uvedené reťazce brigádnikom sľubujú veľmi podobné podmienky. V porovnaní s potravinovými reťazcami musíme konštatovať, že brigády v módnych predajniach mierne v platových podmienkach zaostávajú. Spomedzi uvedených najmenej platí H&M, ktoré svojim brigádnikom ponúka 4,84 eura na hodinu. K tejto mzde je potrebné prirátať tiež odmeny za prácu cez víkend.
Len o pár centov viac ponúka New Yorker, ktorého hodinová odmena je na úrovni 5 eur a rovnako ako H&M ponúka odmeny za víkendové služby. Výhodou je, že brigádu v tomto reťazci môžu záujemcovia vykonávať aj počas školského roka, nakoľko sa v ponuke uvádza, že väčšina služieb je v časoch medzi 17:00 a 21:00. Najvyššiu základnú mzdu ponúka čerstvo otvorený írsky Primark, pri ktorom svieti suma 5,50 eura na hodinu.
Nahlásiť chybu v článku