Foto: Filmové studio Barrandov

Jahody, pár faciek, erotika a ufóni.

Patrí medzi najznámejšie a divácky nesmierne populárne české komédie, aj keď hodnotenia naprieč filmovými webmi dnes nie sú najpriaznivejšie. Dovedna vznikli tri diely, no ako je asi každému – aj vzhľadom k dobe, kedy filmy vznikli – jasné, prvého dielu sme sa nemuseli vôbec dočkať. Neľahká doba filmovému a hereckému umeniu veľmi nepriala. Aj cenzúra zasiahla, no ani to divácky úspech napokon nijako neohrozilo.

Článok pokračuje pod videom ↓

Dokážete si vôbec program slovenských (alebo pokojne aj českých) staníc predstaviť počas leta bez kultovej letnej komediálnej trilógie režiséra Zdeňka Trošku? Trio filmov o prostých ľuďoch z dediny už medzičasom nájdete aj na streamovacích platformách (áno, aj na Netflixe), no k letnému obdobiu jednoznačne patria.

Dnes už síce týmto filmom neprichádza každý na chuť, keďže reprízované sú dookola, no ak by sme mali o Troch orieškoch pre Popolušku hovoriť ako o filme, ktorý na Vianoce v televízii skrátka musíme pozerať, o Slunce, seno… to platí rovnako.

Foto: Filmové štúdio Barrandov

Ako ale vôbec k vzniku prvého filmu došlo, ako je možné, že vznikli aj ďalšie dva, a prečo sme sa nedočkali aj štvrtého, ktorého námet mal režisér v hlave? Aj to sú veci, ktoré ste o trojici letných komédií možno nevedeli.

Film vznikol vďaka náhode

Čo možno mnohých prekvapí, je fakt, že celý prvý film vznikol viac-menej vďaka náhode. Na jednej z pravidelných porád vo filmových štúdiách Barrandov sa režisér Zdeněk Troška rozčuľoval nad tým, prečo sa do kín dovážajú talianske komédie, keď si jednu takú môžu v Československu natočiť aj sami? Vtedajší riaditeľ mu povedal, nech ju teda nakrúti, keď chce.

Troška preto zahrabal v osobných archívoch a zo zásuvky vytiahol scenár k svojmu študentskému filmu Ta naše vesnička česká. Scenár prepísal do podoby celovečerného filmu aj vďaka svojim vlastným zážitkom z vyrastania na dedine. No aj keď mal Troška všetko na nakrúcanie pripravené, stále nemal vyhraté.

Foto: Filmové štúdio Barrandov

Akýkoľvek štart nakrúcania musel najskôr prejsť schvaľovacím procesom. Napokon povolenku dostal, no vo veľa veciach museli improvizovať. Štáb bol okresaný z 30-40 ľudí na 15, nedostal dokonca ani žiadnu techniku, čo výrobu filmu o rok oneskorilo. Troška sa rozhodol, že celý film nakrúti doma a mnohé z pozícií tak zastúpili amatérski pomocníci. Vo výsledku to ale vlastne vôbec neprekáža.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články