Aj bez ďalšieho zásahu ľudí majú tieto zvieratá problém s udržaním svojich počtov. Klimatické zmeny totiž najviac ohrozujú práve ľadové medvede. Napriek ohromnej sile a majestátnemu vzrastu však musia čeliť aj ďalšiemu riziku. A za tým sú zmieňované organizované skupiny lovcov. Ako uvádza portál Lad Bible, v posledných rokoch umrelo pre športový lov až 5-tisíc jedincov. Od roku 1995 pritom bolo do Spojeného kráľovstva legálne dovezených až 17 trofejí.
Eduardo Gonçalves z britskej organizácie Kampaň za zákaz loveckých trofejí povedal pre The Mirror, že ak chceme, aby polárne medvede prežili, musíme toto nezmyslené zabíjanie zastaviť. Ako ďalej píše Mirror, niektoré spoločnosti ponúkajú 12-dňový lov za približne 40-tisícc eur a vrámci ceny dostanete aj prerobenie pozostatkov zvieraťa na uchovateľnú trofej.
Nezmyselné zabíjanie
Napríklad spoločnosť Worldwide Trophy Adventures, ktorá sídli v americkej Nebraske a ponúka 10 dňové výlety, sľubuje návrat za polárny kruh, ak sa lovcovi nepodarí skoliť medveďa. Smrť nevinného zvieraťa je tak viac-menej garantovaná. Pri love vám budú asistovať Inuiti, lepšie známy ako Eskimáci, ktorí vás budú celý čas sprevádzať naprieč zamrznutou krajinou. Lov sa končí v momente, kedy sa podarí zviera vystopovať a zabiť.
Kampaň za zákaz loveckých trofejí ďalej uvádza, že len v roku 2017 bolo do Spojeného kráľovstva dovezených 61 rôznych častí tiel týchto zvierat. Polárne medvede čelia najrôznejším hrozbám. Či už sú to príliš teplé podmienky alebo úbytok potravy, ktorý vzniká tiež kvôli klimatickým zmenám až po lov. Síce každé z rizík sme zavinili my, no nezmyselné zabíjanie zvierat, ktoré následne budú visieť nad niečím krbom, je najviac nezmyslené spomedzi všetkých.
Súčasné odhady hovoria, že v divočine zostáva približne 20-tisíc jedincov. Cieľom Kampane za zákaz loveckých trofejí je úplne vymazať tento šport. Petícia, ktorou organizácia bojuje, má za cieľ vyzbierať 12 800 podpisov. Doposiaľ ich nazbierala už 6-tisíc.
ladbible.com
Nahlásiť chybu v článku