Foto: By Derrick Brutel (An Indian tiger in the wild. Royal, Bengal tiger) [CC BY-SA 2.0 ], via Wikimedia Commons/facebook.com (Leonardo DiCaprio)

V posledných rokoch médiá zaplavujú najmä správy o tom, ktorý druh zvieraťa sa opäť ocitol na pokraji vyhynutia.

Tentoraz vám však prinášame o niečo optimistickejšie správy. Nepálska vláda v spolupráci s rôznymi organizáciami robili všetko, čo bolo v ich silách, aby tigra bengálskeho zachránili a zdá sa, že po rokoch sa konečne dočkali úspechu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Aj keď ich počet ešte stále nie je dostatočný, aj malý krok je predsa krok vpred. Prieskumy, ktoré boli vykonané v novembri minulého roka a v apríli tohto roka dokazujú, že predsa len máme dôvod na radosť. Kým v roku 2009 bolo v Nepále narátaných len 121 jedincov tigra bengálskeho, tohto roku ich bolo narátaných takmer raz toľko. V súčasnosti sa po Nepále pohybuje údajne 235 jedincov.

Generálny riaditeľ DNPWC, Man Bahadur Khadka sa pre AFP vyjadril, že v posledných rokoch robili mieste organizácie v spolupráci s vládou všetko pre to, aby tigra zachránili. Snažili sa nielen o záchranu jeho prirodzeného životného prostredia, ale zároveň robili všetko, čo bolo v ich silách, aby zabránili pytliakom v zabíjaní tohto mimoriadne vzácneho druhu tigra.

Khadka zároveň dodáva, že je nesmierne dôležité v tejto snahe nepoľaviť a sústrediť sa na dlhodobé ciele, pretože aj keď ľudia tigrom pomáhajú, práve človek je zodpovedný za to, že na všetkých miestach, kde sa prirodzene vyskytuje, tiger bengálsky takmer vyhynul. Len za posledných 20 rokov bolo následkom vyrubovania lesov, urbanizácie, pytliactva a iných ľudských aktivít zničených až 40 percent prirodzeného ekosystému, v ktorom tiger bengálsky žije.

Aj keď je posledných 20 rokov kritickým obdobím, tigre miznú pomaly už celé storočie. Ich populácia bola celkom vyhladená napríklad v oblastiach Jávy či Bali a v súčasnosti obývajú už len 7 percent z území, kde žili tigre kedysi. Ak sa sústredíme nielen na tigra bengálskeho ale na všetky druhy, okolo roku 1900 žilo v divočine približne 100 000 jedincov, kým dnes je ich celkovo 3 200, čo je žalostne málo a aj pre tých málo tigrov, čo ešte ostalo, budúcnosť nevyzerá príliš ružovo.

O záchranu tigrov v Nepále sa do značnej miery pričinil aj slávny herec Leonardo DiCaprio. Bez jeho nadácie, ktorá poskytla Nepálskemu národnému parku významnú finančnú injekciu, by možno súčasný stav nebolo možné dosiahnuť. DiCaprio zároveň dodáva, že je na dosiahnutý úspech hrdý a snahou Nepálu by sa mali inšpirovať nielen ázijské krajiny, ale celý svet.

Aj snaha Nepálu je však dôkazom toho, že ešte nič nie je stratené. Svetový fond na ochranu prírody totiž spustil projekt s názvom TX2. Projekt bol spustený už v roku 2010 a zapojiť sa rozhodlo okrem Nepálu aj 12 ďalších krajín. Jedným z cieľov projektu je do roku 2020 zvýšiť populáciu tigrov na 6 000 jedincov.

iflscience
Uložiť článok

Najnovšie články