Popravu väzňa odsúdeného na smrť museli v Alabame odložiť po tom, ako sa nedarilo zaviesť do žily smrtiaci kokteil. Kedy bude poprava vykonaná aktuálne nie je známe.
Popravu odložili
Väzeň mal byť popravený 17. novembra pomocou smrtiacej injekcie. To je kokteil viacerých látok, ktoré sa zavedú väzňovi podobne ako infúzia. Avšak, keď sa počas snahy vykonať popravu nedarilo napichnúť žilu ani po 90 minútach, poprava bola odložená, uvádza portál Unilad.
Kenneth Eugen Smith bol jeden z dvoch mužov, ktorí zbili a smrteľne dobodali manželku pastora. Počas procesu porota vyniesla verdikt odsúdenia na doživotné väzenie. Tento trest bol ale potom zmenený a Smith dostal trest smrti.
Muž odsúdený na smrť sa snažil odvolať voči tomuto rozsudku a argumentoval práve tým, že štát Alabama mal v minulosti problémy pri podávaní smrtiacej injekcie. Jeho odvolanie bolo zamietnuté, no iróniou osudu je, že jeho poprava bola prerušená a odvolaná práve pre tie problémy, ktoré uvádzal v odvolaní.
Najdlhšia poprava v histórii
Vážnym pochybením väznice bol prípad, ktorý sa odohral 29. júla tohto roku pri poprave vraha Joea Nathana Jamesa. Ani v tomto prípade sa nedarilo väzňovi napichnúť žilu a počas jeho popravy prišlo až k trojhodinovému meškaniu.
Popravy sa zúčastnili aj médiá. O 21:00 im bolo umožnené prizerať sa, pričom jeden zo svedkov uviedol, že na začiatku popravy James už nemal otvorené oči a bol nehybný. Jediné, čo bolo vidieť, bolo to, že dýchal. Za mŕtveho ho vyhlásili o 21:27. Smrtiacu injekciu tak musel dostať ešte pred deviatou.
Maya Foa, riaditeľka ľudskoprávnej organizácie uviedla pre The Guardian, že vystavenie väzňa trom hodinám bolesti a utrpenia je definíciou krutého trestu. „Štáty nesmú naďalej predstierať, že odporná prax používania smrtiacej injekcie je humánna,“ uviedla.
Nahlásiť chybu v článku