Foto: Scouts

andémia zapríčinila, že doma trávime viac času, než kedykoľvek predtým.

Ľudia sú viac nespokojní a vznikajú krízové situácie, pred ktorými nemáme kam a ako uniknúť. Čoraz viac ľudí preto čelí domácemu násiliu. Poľská teenagerka však prišla so skvelým nápadom, ako nenápadne poskytnúť pomoc ľuďom, ktorí to najviac potrebujú.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na prvý pohľad je to len kozmetika

Pandémia nám do života vniesla množstvo strachu a obmedzení, píše portál My Modern Met. Okrem toho, že sme nútení obmedzovať sociálne kontakty a pracujeme z domu, trávime veľa času medzi štyrmi stenami. Niekedy sme nútení ostať s ľuďmi, ktorým nie je cudzia agresivita alebo bojujú so závislosťou na alkohole či na drogách. Mnoho ľudí v takej situácii jednoducho nemá ako a kam uniknúť a stávajú sa obeťami domáceho násilia.

Ako informuje štúdia publikovaná prostredníctvom NCBI, následkom pandémie sú ľudia zraniteľnejší, zároveň je však menej možností, ako človeku v núdzi pomôcť. Poľská stredoškoláčka Krystyna Paszko však prišla so skvelým nápadom. Vytvorila facebookovú skupinu, ktorá na prvý pohľad pôsobí ako obchod s kozmetickými prípravkami. V skutočnosti je to však spôsob, ako môžu obete domáceho násilia diskrétne komunikovať a dať najavo, že potrebujú pomoc.

Foto: Facebook/ Camomiles and Pansies

Skupinu nájdete na Facebooku pod názvom Camomiles and Pansies a komunikácia prostredníctvom nej je naozaj jednoduchá. Napríklad, ak sa v chate obeť domáceho násilia opýta na pleťový krém, odpovie jej psychológ, ktorý sa bude vydávať za odborníka na kozmetiku a opýta sa, ako dlho osobu trápia problémy s pleťou. Súčasťou facebookovej skupiny sú nielen psychológovia, ale aj právnici.

Obetí domáceho násilia pribúda čoraz viac

Ak človek zadá objednávku s doručením domov, je jasné, že potrebuje, aby na danú adresu niekto poslal napríklad políciu. 17-ročnú Krystynu inšpirovala francúzska iniciatíva, v rámci ktorej môžu obete domáceho násilia ísť do lekárne a opýtať sa na špeciálne rúško. Pre lekárnika je to znamenie, že je to obeť domáceho násilia, ktorá potrebuje pomoc.

Foto: Facebook/ Camomiles and Pansies

Skupina Camomiles and Pansies bola spustená ešte v apríli minulého roka, odvtedy ju však využilo už viac ako 350 ľudí, z toho 10 % tvorili muži, píše BBC. Pomoc vyhľadávali väčšinou ženy vo veku menej ako 40 rokov. Nápad bol jedným z 23 projektov, ktoré získali ocenenie Civil Solidarity Prize. Cieľom bolo vytvoriť čo najviac možností, ako zmierniť negatívne následky pandémie. Šancu dostal aj slovenský projekt Človek v ohrození.

O možnostiach pomoci obetiam domáceho násilia u nás informuje napríklad portál Prevencia kriminality. Ten vytvoril brožúru, ktorá informuje, ako konať v krízovej situácii a na koho sa obrátiť.

Uložiť článok

Najnovšie články