Foto: MedievalRich [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Vedci vyjadrili znepokojenie z poľnohospodárskeho výskumu. Vraj by sa z neho mohla vytvoriť biologická zbraň.

Geneticky modifikované organizmy sú výsledkom procesu, pri ktorom sa vezmú gény jedného organizmu a umelo sa vnesú do iného. Vedci sa zaoberajú výskumom tejto problematiky už dlhé roky. Avšak teraz varujú predtým, že z na prvý pohľad poľnohospodárskeho výskumu, by mohla vzniknúť biologická zraň. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Môže to síce znieť ako konšpiračná teória z nejakej nedôveryhodnej stránky, avšak opak je pravdou. Článok bol totiž publikovaný v jednom z najuznávanejších vedeckých časopisov a svoje obavy v ňom vyjadrilo až päť renomovaných vedcov. Podľa nich totiž nová transgénna technológia, ktorá vytvára geneticky modifikované organizmy, predstavuje nebezpečenstvo a v skutočnosti v sebe môže ukrývať biologickú zbraň. Autori článku uverejnenom v magazíne Science, sa obávajú porušenia medzinárodných dohovorov proti použitia zbraní hromadného ničenia.

Ľudia menili genetiku plodín po tisíce rokov. Používali totiž taký spôsob pestovania rastlín či chovu zvierat, vďaka ktorému zachovávali či zlepšovali ich vlastnosti a ďalšia generácia bola tak lepšia, ako tá predchádzajúca. Geneticky modifikované plodiny sú už roky témou intenzívnej diskusie, s ktorými súvisel aj vznik množstva dezinformácií.

Výskumný program pod názvom Insect Allies (hmyzí spojenci) sa usiluje o vytvorenie silnejších a odolnejších rastlín. A to prostredníctvom hmyzu a horizontálnej genetickej manipulácie, kde sa vkladá nový gén pomocou vírusov do už existujúcej rastliny. Vošky sú jedným z druhov hmyzu, ktorý by tieto vírusy mohol na plodiny šíriť. To by za ideálnych podmienok mohlo predstavovať ochranu rastlín pred mnohými nepriaznivými podmienkami, ako je sucho alebo naopak intenzívne dažde, či ochranu pred burinami.

Foto: Pixabay

Dr. Guy Reeves z Max Plank Institute for Evolutionary Biology a jeho kolegovia sú ale týmto programom znepokojení. Ak by sa technológia zneužila, pokojne by sa z nej mohla stať biologická zbraň. Obavy u nich vyvoláva tiež to, že zadávateľom tohoto projektu je organizácia DARPA, ktorá pracuje pre americké Ministerstvo obrany. Navyše upozorňujú, že hmyz nie je možné ľahko ovládať, narozdiel od postrekov, ktoré sa v súčasnosti využívajú pri horizontálnej genetickej manipulácii.

„Výsledkom by sa mohlo stať, že program môže byť vnímaný aj ako úsilie na vyvinutie biologických látok použiteľných na nepriateľské účely.“ A to by mohlo viesť k tomu, aby aj ostatné krajiny začali s podobným výskumom. A keby sa im náhodou vymkol spod kontroly, mohlo by to predstavovať reálne nebezpečenstvo.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články