Foto: SITA (Milan Illík), TASR (Jaroslav Novák)

"To, že o povinnej vojenčine hovorí „kapitán“, ktorý si udelil hodnosť ako absolútny papalášizmus a ukázal tým neúctu voči našim ozbrojeným silám, nechám bez komentára," hovorí Vladimír Ledecký z SaS.

„Niektorí chlapci nevedia urobiť kotrmelec, nevedia chytiť zbraň. Európa ,zbuznatela‘,“ uviedol predseda strany SNS Andrej Danko v diskusnej relácii Sobotné dialógy. Dobrým nástrojom výchovy by podľa neho mohla byť trojmesačná vojenská služba. Bezpečnostný analytik a odborník na obranné plánovanie Vladimír Bednár označil jeho slová za populizmus.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Bednár, i keď diskusiu o obnovení povinnej vojenskej služby nezavrhol, upozorňuje na zásadný problém, ktorý sa týka profesionálnej armády.

Je povinná vojenská služba dobrý nápad?

Povinná vojenská služba skončila na Slovensku v decembri 2005, kedy odišlo do civilu posledných 214 vojakov z kasární v Kežmarku a vo Vajnoroch. Od roku 2006 u nás funguje už len profesionálna armáda a aktívne zálohy. Počet vojakov sa pohybuje medzi 13- až 14-tisíc. Skoro jedna tretina miest je voľných a ozbrojené sily (OS SR) nemajú pripravený dostatočný počet personálu.

Zásadný problém je podľa Bednára v tom, že asi 40 % našich výdavkov v rámci OS SR smeruje do personálnej oblasti, čo predstavuje viac ako 0,8 % HDP. „Krajiny, ktoré nedopustili predraženie personálu, nemajú problém a nemusia diskutovať o povinnej vojenskej službe, vystačia si s profesionálmi,“ pripomína s tým, že hlavným problémom Slovenska je neefektivita a s tým spojené nepostačujúce finančné prostriedky.

Interez položil politikom a političkám viacero otázok na aktuálne témy. Pýtali sme sa aj na to, ako vnímajú návrh Andreja Danka ohľadom obnovenia povinnej vojenskej služby. Oslovili sme koaličných aj opozičných predstaviteľov.

Otázka: Predseda SNS Andrej Danko opätovne otvoril tému povinnej vojenskej služby. V prípade, že by takýto návrh pristál na stole, podporili by ste ho?

Odpovedajú: Alena Nováková, Veronika Remišová, Vladimíra Marcinková, Igor Matovič, Ivan Korčok, Ján Ferenčák, Jozef Pročko, Roman Mikulec a Vladimír Ledecký.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články