Bojovným maratónskym prejavom protestoval demokratický senátor Cory Booker proti politike radikálnych škrtov administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Booker, bývalý futbalista, začal rečniť v Senáte v pondelok večer o 19.00 h miestneho času (v utorok o 01.00 h SELČ), a neskončil ani po viac ako 25 hodinách, hoci bol už značne vyčerpaný, informuje TASR s odvolaním sa na agentúru AP.
„Stojím tu dnes večer, pretože úprimne verím, že naša krajina je v kríze. Toto nie sú normálne časy,“ povedal 55-ročný Booker, ktorý zastupuje štát New Jersey a kandidoval aj na prezidenta, v úvode svojho vystúpenia. Napokon rečnil neuveriteľných 25 hodín a päť minút.
Booker okrem iného kritizoval Trumpove radikálne škrty vo vládnom aparáte vrátane prepúšťania tisícok štátnych zamestnancov. Senátor prezidenta tiež obvinil, že čoraz viac uchvacuje moc a tým ohrozuje demokraciu v USA. Trumpovo konanie označil za „protiústavné“. Prezident podľa neho spôsobil „za 71 dní toľko škôd v oblasti bezpečnosti Američanov, finančnej stability a základov našej demokracie“.
Čítal aj básne
Politik taktiež ukázal pozoruhodnú výdrž. Aby nestratil právo hovoriť, musel celý čas stáť a nesmel ísť ani na toaletu. Senátor vypĺňal čas nielen kritikou Trumpa, ale aj čítaním básní a rozprávaním o športe. Odpovedal aj na otázky kolegov zo Senátu. „Nebudem sa sťažovať,“ odpovedal Booker so smiechom na otázku jedného kolegu, ktorý sa ho v utorok spýtal, ako sa má.
Doteraz najdlhší individuálny prejav mal podľa záznamov Senátu Strom Thurmond z Južnej Karolíny, ktorý v roku 1957 rečnil 24 hodín a 18 minút proti zákonu o občianskych právach. Išlo o tzv. filibuster, teda obštrukčnú reč, ktorou sa menšina snaží zdržiavať nejaké rozhodnutie väčšiny a donútiť ju tak k novému konaniu a kompromisu.
Bookerov prejav sa stal najdlhším v dejinách Senátu, píše CNN. Ako poznamenala AP, nešlo o typický filibuster, ale širšiu kritiku Trumpovej agendy, ktorej cieľom bolo upozorniť, že demokrati sa snažia zastaviť jej realizáciu. Keďže však prišli o väčšinu v oboch komorách Kongresu, niekedy siahajú k takýmto procedurálnym nástrojom.
Nahlásiť chybu v článku