Ilustračná foto: Unsplash/TASR-Štefan Puškáš

Policajti budú môcť testovať vodičov na drogy pomocou skríningových testovacích súprav.

Pokiaľ bude mať policajt pri kontrole vodiča podozrenie, že je pod vplyvom omamných a psychotropných látok, bude od nového roku môcť použiť takzvanú skríningovú testovaciu súpravu. Parlament dnes totiž schválil novelu zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb, ktorú predložil koaličný poslanec Zdenko Svoboda (Hlas-SD). Návrh konkrétne podporilo 79 poslancov, proti nebol nikto a zdržalo sa 66 zákonodarcov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Efektívna eliminácia vodičov pod vplyvom drog

Rezort vnútra podľa návrhu už disponuje súpravami Dräger DrugCheck 3000. Zákon však momentálne ich využívanie neupravuje.„Vzhľadom na skutočnosť, že skríningové testovacie súpravy používajú policajné zložky v susediacich štátoch, je potrebné novelizovať zákon, ktorým dôjde k zjednodušeniu a zrýchleniu vykonávania orientačného vyšetrenia na prítomnosť omamných a psychotropných látok v organizme vodiča, čo v konečnom dôsledku umožní efektívnu elimináciu vodičov jazdiacich pod vplyvom omamných a psychotropných látok,“ konštatuje predkladateľ.

Novela zároveň ruší povinnosť zriaďovania protialkoholických záchytných izieb z dôvodu, že tieto ustanovenia sú obsolentné a v podmienkach SR dlhodobo nevykonateľné. „Právnou prekážkou vykonateľnosti zákona je fakt, že právna úprava záchytných izieb obsiahnutá v zákone vychádza z pôvodného zákona z 50-tych rokov minulého storočia, kedy československé socialistické zdravotníctvo prebralo na seba represívnu úlohu chrániť spoločnosť pred ohrozujúcim správaním ľudí pod vplyvom alkoholu ich umiestňovaním do protialkoholickej záchytnej izby. V súčasnosti je však na základe Ústavy SR právne nemožné obmedzovanie osobnej slobody u osoby bez psychózy v ústavnom zdravotníckom zariadení proti jej vôli, ak o tom nerozhodol súd,“ zdôvodnil predkladateľ.

Svoboda tiež poukázal na neexistenciu materiálno – technického zabezpečenia protialkoholickej záchytnej izby. „Z dôvodu, že v minulosti boli záchytné izby zriaďované ako „poriadkové zariadenia“ by tieto v súčasnosti, s pôvodne upraveným personálnym obsadením a materiálno – technickým vybavením, nespĺňali súčasné náročné medicínske kritériá na pozorovanie stavu pacienta s rizikom vzniku závažných život ohrozujúcich komplikácií,“ dodal predkladateľ.

Uložiť článok

Najnovšie články