Uplynulé dni sa nesú v znamení smutných správ z Afganistanu, ktoré sú svedectvami zničených budúcností obyvateľov. Mnoho Afgancov sa svoje domovy rozhodlo v panike opustiť po tom, ako sa dostali nečakane rýchlo pod nadvládu Talibanu. Jedným z mladých chlapcov, ktorý si chcel zachrániť život pokusom o útek, bol futbalista Zaki Anwari.
Zaki Anwari mal v pondelok, kedy sa stal obeťou tragického nešťastia, iba 19 rokov. Pred niekoľkými týždňami ešte pravdepodobne väčšinu svojich myšlienok sústredil na futbal. Ako informuje britský Guardian, bol totiž hráčom za národný mládežnícky tím.
Mal pred sebou úspešnú futbalovú budúcnosť, Taliban to zmenil
Život tohto mladého talentu sa razom obrátil vo chvíli, kedy zistil, že sa Taliban zmocnil Kábulu, hlavného mesta Afganistanu. Tínedžer so sľubnou budúcnosťou síce nezažil hrôzy, ktoré Taliban spôsobil počas svojej vlády v Afganistane medzi rokmi 1996 až 2001, ale zaiste počul z tohto obdobia množstvo krutých príbehov.
Taliban sa dostal do Kábulu v nedeľu a v meste medzi obyvateľmi okamžite zavládol chaos. Najlepším riešením pre mnohých bol útek. To však nebolo vôbec také jednoduché a preto museli miestni siahať po zúfalých pokusoch a riešeniach.
Davy ľudí bežali za štartujúcim lietadlom
V pondelok obleteli svet správy o tom, ako sa ľudia snažili utiecť z Kábulu tak, že naskakovali na práve štartujúce a odlietajúce americké lietadlo C-17 Globemaster z Medzinárodného letiska Hámida Karzaja. Nešlo o jednotlivcov alebo desiatky ľudí, ale celý dav. Fotografie a videá z tohto momentu naháňajú strach a to si nevieme predstaviť, ako sa museli cítiť ľudia, ktorí tento chaos pocítili na vlastnej koži.
Video dokonca zachytilo pád dvoch ľudí z lietadla, ktorí sa prichytávali o jeho krídlo. Afganská tlačová agentúra Ariana podľa Guardianu uviedla, že jedným z tých, ktorí prišli pri tomto nešťastí o život, bol práve Zaki Anwari. Chlapec, ktorý mal pred sebou celú budúcnosť, ale po príchode Talibanu sa razom jeho vyhliadky rozplynuli, až napokon prišiel o život takýmto tragickým spôsobom, kedy skočil na lietadlo a pokúsil sa na ňom udržať.
Ľudské pozostatky na podvozku lietadla
Ďalšia fotografia, ktorá sa stala v uplynulých dňoch virálnou, ukazovala preplnené lietadlo, v ktorom sa tlačilo hlava na hlave 600 ľudí. Ako informovala TASR, na podvozku lietadla boli nájdené ľudské ostatky tých, ktorým sa dnu, žiaľ, nepodarilo dostať.
Podľa predstaviteľov americkej armády išlo o vôbec najvyšší počet ľudí na palube lietadla tohto typu za takmer 30 rokov, počas ktorých je v prevádzke. Príbeh jedného z nich je už známy a nikto z nás si nevie predstaviť, aký strach musel vládnuť v jeho mysli, keď sa rozhodol pre takýto útek. To je dôkazom, že nie iba ženy a deti majú v týchto dňoch v Afganistane strach o svoje životy a o to, čo bude, ale aj množstvo ďalších, ktorí vidia nasledujúce týždne, mesiace a možno až roky negatívne.
Z Kábulu sa v súčasnosti snažia dostať tisícky ľudí. Mnoho západných štátov tam uzavrelo ambasády a evakuuje svojich občanov i miestnych spolupracovníkov. Podľa TASR sa Slovensku včera podarilo evakuovať z Afganistanu 24 osôb.
The Guardian, TASR, BBC
Nahlásiť chybu v článku