Niektoré krajiny ho už dávno zrušili, kým iné štáty sa ho odmietajú vzdať. Každý rok tak na následky smrtiacej injekcie či strelného poranenia stále zomiera mnoho väzňov. Filipíny sú však v tomto smere ešte zvláštnejšie. Úrady tvrdia, že oficiálny trest smrti nie je potrebný, každý rok aj bez neho zomrie 20 percent väzňov.
Na infekčné ochorenia zomrie 20 percent väzňov
Je známy fakt, že podmienky v niektorých väzniciach sú mimoriadne kruté. V celách sa tlačia tisícky väzňov, hygienické štandardy v podstate ani neexistujú a aj stravovanie je otázne. Ako uvádza portál The Guardian, v takom prostredí sa veľmi ľahko šíria infekčné ochorenia a nevyhýbajú sa ani filipínskym väzniciam. Len vo väznici s maximálnou ostrahou, Bilibid v Muntinlupe, niekoľko kilometrov vzdialenej od hlavného mesta Manila, zomrie ročne na následky infekčných ochorení až 5 200 väzňov. Úmrtnosť sa tak šplhá až k 20 percentám. V preplnených celách sa tu totiž tiesni až 26 000 väzňov.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Ejecución en 1901 en la prisión Bilibid, Manila, Filipinas. #historia #ejecucion #Filipinas #Bilibid
Portál Rappler uvádza, že medzi časté príčiny smrti patrí napríklad tuberkulóza, ktorá sa v preplnených celách šíri veľmi ľahko. Ničím výnimočným nie je ani to, ak sa väzni navzájom pobodajú podomácky vyrobenými alebo ukradnutými zbraňami.
Trest smrti nie je potrebný
Pred niekoľkými dňami prebiehalo rokovanie, kde sa preberal zákon s názvom Good Conduct Time Allowance. Ten pojednáva o možnosti predčasného prepustenia väzňa na slobodu, pričom by malo ísť o odmenu za dobré správanie. Práve na tomto stretnutí prezident senátu, Vicente Sotto III, vyjadril názor, že tresti smrti už viac nie sú potrebné. Žiaden trest smrti nebol vo filipínskych väzniciach vykonaný od roku 2006, aj keď mnohým politikom sa to nepozdáva a prajú si, aby bol takýto trest opäť aktívne využívaný.
Ako uvádza Rappler, filipínske väznice čelia kritike aj zo strany OSN. Ukázalo sa totiž, že nemocničné oddelenia vo väzniciach neposkytujú väzňom možnosť osprchovať sa, namiesto toho na nich len vylievajú vodu zo sudov. Jeden z bývalých väzňov, Godfrey Gamboa, sa rozhodol, že popíše, aká hrozná situácia vo väzniciach vládne. Tvrdí napríklad, že nejeden väzeň zomrel na následky otravy jedlom. Podávali im totiž potraviny, ktoré už boli dávno po záruke a boli pokazené.
Výnimkou nie sú ani úplatky, vplyvní väzni si tak môžu zabezpečiť o niečo lepšie životné podmienky. Z poberania úplatkov bol pred časom obvinený jeden z väzenských lekárov, Ursicio Ceñas.
The Guardian
Nahlásiť chybu v článku