Foto: unsplash.com/Hernan Sanchez

Len nedávno sa vedcom podarilo déjà vu vyvolať u ľudí umelo, v laboratóriu.

Vieme, že ide o akési oklamanie zmyslov. Máme pocit, že toto sme už videli, na tomto mieste sme už boli a túto situáciu sme zažili, aj keď v skutočnosti sme mohli zažiť podobnú situáciu, ktorú mozog nesprávne interpretoval ako rovnakú. Viete však, čo znamená, ak vám niekto povie, že zažil déjà rêvé?

Článok pokračuje pod videom ↓

Istá legenda hovorí, že trójska princezná Cassandra bola prekliata, aby sa nemohla vyjadrovať jasne ale len v proroctvách, ktorým však nikto nerozumel a nikto im neveril. Prečo hovoríme o legendách? Pretože sa možno už aj vám stalo, že sa vám niečo snívalo, a o niekoľko hodín či dní neskôr ste mali pocit, že váš sen sa naplnil. Možno ste o tom len nikomu nepovedali zo strachu, aby vás nepovažovali za blázna. Kto už predsa dokáže predpovedať budúcnosť v snoch.

Máme však pre vás dobré správy. Ak ste sa tešili, že dokážete predvídať budúcnosť, tak vás možno sklameme. Bohužiaľ, alebo našťastie, nie ste médiom. Len sa vám podarilo zažiť fenomén, ktorého skúmaniu sa vedci venujú už nejaký ten čas, no veľa o ňom zatiaľ nepočuť. Hovoríme o déjà rêvé. Pojem pochádza z francúzštiny a znamená „niečo, o čom som už sníval/a“ a ide o opak déjà vu, teda „niečo, som už videl/a“. Okrem toho, niektorí si myslia, že ide o opak tzv. lucídneho snenia.


Pozri aj: O lucídnych (vedomých) snoch ste už určite niečo počuli. Podľa tohto návodu si ich môžete privodiť aj vy


Ako sme už spomínali, déjà rêvé vyvoláva pocit, že o situácii, v ktorej ste sa ocitli v reálnom živote, sa vám už kedysi snívalo. Dokonca môžete mať pocit, že aj v danom momente ste sa ocitli v sne. Pocit sa nemusí objaviť bezprostredne deň po tom, ako sa vám niečo prisnilo. Môže sa objaviť o niekoľko dní, ba aj o niekoľko rokov neskôr. Avšak podobne, ako v prípade déjà vu, ani pri fenoméne déjà rêvé v skutočnosti nejde o žiadnu mágiu, či vyvinutejšie kognitívne alebo iné schopnosti. Existujú tri kategórie tohto fenoménu. Časť ľudí dokáže ukázať na presný moment, kedy sa déjà rêvé odohráva alebo odohralo, ďalšia skupina má len zahmlenú spomienku, vďaka ktorej sa im zdá, že o situácii sa im už snívalo a tretia skupina ľudí udáva, že v rámci déjà rêvé majú pocit, že sa ocitli v sne, alebo skôr v nočnej more.

Dokazuje to napríklad jedna zo štúdií, ktorá zhromažďovala údaje od roku 1958 až do roku 2015. Ukázalo sa, že častejšie zažívajú déjà rêvé napríklad pacienti trpiaci epilepsiou, ktorí boli liečení elektrošokovou liečbou. To dokazuje, že ide o fyziologický dej v mozgu.

unsplash.com

Vedeli ste, že aj výskum déjà rêvé môže byť mimoriadne užitočný? Aj keď nejde o schopnosť, ktorou by sa mohla chváliť Sibyla, skúmanie tohto javu by mohlo pomôcť pochopiť sny, ktoré sú pre vedu taktiež stále záhadou. Aj keď už o nich vieme veľa, stále sú opradené mnohými tajomstvami.

Pozri aj: Vedci prišli na to, čo spôsobuje déjà vu

curiosity
Uložiť článok

Najnovšie články