Kým sme však nažive, môžeme sa rozhodnúť, akým spôsobom chceme byť pochovaní. Kým niektorým postačí klasický rituál, iní chcú byť extravagantní aj po smrti.
Chceli by ste byť pochovaní na Mesiaci?
NASA spúšťa nový program s názvom Lunar Burial, v rámci ktorého bude spopolnené pozostatky ľudí vynášať na Mesiac, informuje portál Science Times. Ako informuje portál Space, pohreb na Mesiaci bude vykonaný už v roku 2021, pričom okrem spopolnených pozostatkov vyvezie NASA na Mesiac aj DNA slávneho autora sci- fi diel, vynálezcu a propagátora kozmonautiky, Arthura C. Clarka.
Raketoplán s pozostatkami by mal pristáť v severovýchovnej časti Mesiaca, konkrétne v oblasti zvanej Lacus Mortis (v preklade Jazero smrti).
“I look up at the Moon and I can imagine him up there running around, looking at craters. Just knowing his joy in it.” – Mrs. Carolyn Shoemaker, speaking of how meaningful her spouse’s @celestisflights lunar burial still is. 💙 Listen in: https://t.co/9eCR6I1C8F pic.twitter.com/k8BuQoVNJK
— Celestis, Inc. (@celestisflights) May 19, 2018
Generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Celestis, Charles Chafer sa pre portál Space vyjadril, že Mesiac je čoraz populárnejší, vďaka čomu vzniká množstvo programov. Verí, že ľudí táto možnosť zaujme. Ide totiž o jedinečnú príležitosť pripomenúť si svojho blízkeho vždy, keď pozostalí pozrú na nočnú oblohu. Možnosť dostať pozostatky blízkeho človeka na obežnú dráhu Zeme ponúka spoločnosť Celestis v rámci programu Celestis Memorial, pričom pozostatky sa do vesmíru vyvážajú v špeciálnych kapsulách. Samozrejme, nevynášajú sa celé urny, ide totiž skôr o symbolické gesto ako o klasický pohreb.
Vesmírne pohreby ponúka viacero spoločností
Celestis má za sebou už niekoľko podobných misií. Napríklad, v rámci misie Luna 01 v roku 1998 dostala na Mesiac pozostatky slávneho astrogeológa menom Eugene Shoemaker. Projekt bolo možné uskutočniť vďaka raketoplánu Lunar Prospector. Ten skúmal Mesiac celkovo 19 mesiacov a následne sa v roku 1999 zámerne sám zneškodnil a explodoval vo vnútri jedného z mesačných kráterov neďaleko južného lunárneho pólu.
V rámci projektu Luna 02 bude do vesmíru vyvezených 6 kontajnerov, pričom každý z nich môže obsahovať 10 až 13 kapsúl so spopolnenými pozostatkami. Ako ste si možno už domysleli, nejde o práve najlacnejšiu záležitosť. Jediná rezervácia môže stáť aj 12 500 dolárov (v prepočte 10 565 eur). Zdá sa však, že pohreb na Mesiaci je skutočný záujem, všetky kapsule sú už totiž zarezervované.
Na Mesiac poputujú pozostatky rôznych ľudí, vrátane leteckého inžiniera, britského učiteľa matematiky, americkej učiteľky chémie či 16-ročného chlapca, ktorý prišiel o život pri nehode na motorke.
Možnosť vyniesť spopolnené pozostatky blízkeho do vesmíru ponúkajú aj ďalšie spoločnosti, medzi nimi napríklad aj spoločnosť Elysium Space v San Franciscu. Prvých 50 rezervácií ponúka za zvýhodnenú cenu 9 950 dolárov (v prepočte 8 400 eur), ďalšie rezervácie sa však začínajú na sume 11 950 dolárov (v prepočte 10 100 eur).
Nahlásiť chybu v článku