Foto: Youtube

Život po obrovskej katastrofe v Japonsku pokračuje ďalej – či už s nami, alebo bez nás.

Havária jadrovej elektrárne Fukušima v Japonsku bola najhoršia od čias Černobyľu. Presne 11. marca postihlo pobrežie silné zemetrasenie s magnitúdou 9,0 a následná vlna tsunami. Tie poškodili elektráreň a došlo k niekoľkým výbuchom reaktorov a požiarom. Rádioaktívne žiarenie sa dostalo do atmosféry a všetci sa obávali najhoršieho. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Najbližšie oblasti, kde boli namerané vyššie hodnoty radiácie, boli označené ako zóny nevhodné na vstup, a teda akýkoľvek prístup ľudí je kontrolovaný a regulovaný. Už šesť rokov je tam pánom situácie príroda a tá si, zdá sa, robí s opustenými mestami čo chce. Japonský fotograf Tetsuro Takehana sa však rozhodol, že sa tam pozrie a aspoň fotoaparátom zachytí to, čo po nešťastí ostalo. Kam sa nedostal, skúsil to s dronom a helikoptérou.

Youtube
Youtube
Youtube
Youtube
Youtube
Youtube

Vrátil sa tak na miesto, kde ako malé dieťa vyrastal. „Vyzeralo to, akoby sa tam zastavil čas. Jediné čo rastie ďalej je tráva a stromy,“ hovorí. Parkovanie na kedysi preplnenom parkovisku pred nákupným centrom je dnes preplnené akurát tak trávou, burinou a stromčekmi raziacimi si cestu skrz popraskaný asfalt či betón. Príroda tu pohltila všetko – domy, školy, ihriská aj autá.

Pozri aj: Takto to vyzerá v srdci roztaveného reaktora. Jedinečné zábery z Fukušimy ukazujú miesta, na ktoré sa človek tak skoro nedostane

inhabitat.com
Uložiť článok

Najnovšie články