O čiernej farbe, ktorá má byť podľa všetkého najčernejšou, akú doteraz poznáme, sme sa dozvedeli už pred nejakou dobou. Jej meno je Vantablack a má schopnosť absorbovať až 99,965% dopadajúceho svetla. Týmto dokáže vytvoriť mätúce ilúzie, pri ktorých sa musíme na chvíľu zastaviť a zamyslieť. Po novom však prvenstvo v tomto smere získala ešte o niečo čiernejšia čierna.
O najnovšom prelome týkajúceho sa najtemnejšej čiernej farby sa zmienil samotný Massachusettský technologický inštitút, ktorého inžinieri dospeli k jej objavu. Podľa ich slov má ísť o materiál desaťnásobne čiernejší, ako čokoľvek pred tým. Zároveň malo dôjsť k jeho vytvoreniu úplnou náhodou.
World’s darkest material is the ‚blackest black‘ ever created https://t.co/JjPisYdt5C pic.twitter.com/FC0HrlW7tZ
— New York Post (@nypost) September 14, 2019
Prvotnou myšlienkou výskumu, na základe ktorého materiál vznikol, bolo za pomoci uhlíkových nanorúrok vylepšiť tepelnú a elektrickú vodivosť hliníkového povrchu. Problémom však bola oxidácia, ku ktorej dochádzalo a vodivosť týmto spôsobom namiesto stúpania klesala. Preto sa inžinieri rozhodli takto vzniknutú zoxidovanú vrstvu rozpustiť slanou vodou a opätovne na ňu umiestniť uhlíkové nanorúrky.
„Spomínam si na čierny odtieň materiálu ešte pred tým, než sme naň aplikovali ďalšiu vrstvu nanorúrok. Po tom, čo sme ich umiestnili, materiál bol ešte tmavší,“ objasňuje Kehang Cui, jeden z inžinierov. „Napadlo mi odmerať množstvo svetla, ktoré dokáže tento materiál pohltiť.“
„Na vizuálne vlastnosti materiálov sa bežne pri výskume nezameriavame, ale tento projekt bol v jeho priebehu ovplyvnený umelecko-vedeckou kolaboráciou s umelcom Diemutom. Takže za spomínaným meraním do určitej miery stojí aj prostredie ovplyvnené umelcom,“ dodáva Wardle.
Týmto spôsobom dosiahli svoj cieľ, ale zároveň vytvorili materiál, ktorého prekvapivá farba dokázala pohltiť 99,995% svetla. Predchodca s názvom Vantablack týmto okamihom prišiel o svoje prvenstvo najtemnejšej čiernej na svete a prenechal ho novému materiálu CNT.
This Artist Will Make a $2 Million Diamond Vanish in Plain Sight at the New York Stock Exchange: Diamonds may be forever, but artist Diemut Strebe is planning to make a high-profile precious stone vanish. Beginning September 13, Strebe will have her work @ https://t.co/5oOTHWlJgf pic.twitter.com/Rjn10z2UjM
— GJB Partners (@gjbpartners) August 31, 2019
Dvojica nadšencov pracujúcich pre MIT, spomínaný Diemut Strebe a inžinier Brian Wardle sa rozhodli využiť tento materiál a nechali prostredníctvom neho „zmiznúť“ 16,78-karátový diamant v hodnote dvoch miliónov dolárov.
Namiesto krásne žiariaceho drahokamu preto môžete na výstave konajúcej sa v budove burzy na Wall Street v New Yorku vidieť alebo sa skôr snažiť rozpoznať predmet v tvare diamantu, ktorý je ale absolútne čierny. Tým pádom nie je jednoduché rozoznať jeho štruktúr či tvar. Akoby predstavoval len čierny dvojrozmerný objekt.
With apologies to “Spinal Tap,” it appears that black can, indeed, get more black. MIT engineers have cooked up a material made from vertically aligned carbon nanotubes that captures virtually all incoming light. https://t.co/ieDtX9B3Zn pic.twitter.com/JyHMPiO9mF
— Massachusetts Institute of Technology (MIT) (@MIT) September 16, 2019
Záujem o materiál už teraz prejavila aj komunita vedcov venujúcich sa výskumu vesmíru. V prípade teleskopov a zariadení určených na pozorovanie vesmírnych telies je potrebný skutočne tmavý materiál, ktorý umožní vedcom pozorovať to, čo skutočne pozorovať chcú a potrebujú. CNT preto predstavuje ideálneho adepta na tento účel.
news.mit.edu, tech.sme.sk
Nahlásiť chybu v článku