Početné jaskyne, zlomy, kaňony, či iné priestory tvoria úplne iný svet ako poznáme. To, čo sa tam nachádza, nám dokáže zakaždým vyraziť dych. Pozrite si spolu s nami 25 najúžasnejších podzemných priestorov Zeme, ktoré ukrývajú najhlbšie a najtemnejšie zákutia našej planéty.
Jaskyňa Reed Flute, Čína
Táto 180-miliónov rokov stará jaskyňa v Číne je najnavštevovanejším miestom regiónu Guilin už viac ako 1200 rokov. Názov nesie po špeciálnom druhu rákosia, ktorý rastie v okolí jaskyne (Reed). Ten sa využíva pri výrobe tradičných čínskych fláut. Jaskynný komplex je obrovský a nádherný. Na stenách jaskyne nájdete viac ako 70 rôznych nápisov, básní a cestopisov napísaných atramentom, ktoré pochádzajú z 8 st. n.l..
Škocjanske jame, Slovinsko
Škocjanske jame tvoria jaskynný systém, ktorý patrí k najvýznamnejším oblastiam štúdia jaskynných systémov vo vápenci na svete. Ukrýva viac než 5 kilometrov podzemných priestorov za miestami hlbokých až 200 metrov, s mnohými vodopádmi a inými prírodnými krásami. Taktiež tu boli nájdené dôležité archeologické nálezy, ktoré potvrdzujú, že ľudia jaskynný systém obývali od 10 tisícročia p.n.l. v podstate až do modernej histórie. Najzaujímavejší a súčasne najdesivejší je pohľad na miesto, kde rieka Reka mizne v závere Veľkej doliny do hĺbky 160 metrov do útrob jaskyne.
Vnútro vulkánu Thrihnukagigur, Island
Tento podpovrchový priestor je od predchádzajúcich celkom iný. Odvážili by ste sa vstúpiť do vnútra sopky? Nemusíte sa báť, tento vulkán je už celých 4000 rokov neaktívny, no i tak sa jedná o spiacu sopku, ktorá sa v budúcnosti môže zmeniť na ničivý kráter chrliaci lávu. Tento kráter vám však ponúkne dychvyrážajúci pohľad na to, ako to v takej sopke vyzerá. Do jeho vnútra by sa zmestili vedľa seba 3 basketbalové ihriská, ale dostali by ste sem aj sochu slobody.
Mauzóleum Prvého cisára dynastie Qin, Čína
Kým sa vrátime k jaskynným priestorom, spomenieme si ešte jednu zaujímavosť, ktorú vytvoril človek. Jedná sa o priestor postavený 76 metrov pod hrobkou prvého cisára dynastie Qin, Qin Shi Huang. Mauzóleum bolo postavené v 3.st. p.n.l. a ukrýva obrovskú armádu sôch vojakov v ľudskej veľkosti, ktorá sprevádza cisára posmrtným svetom. Viac sme vám už v minulosti písali v článku 9 najtajomnejších pamiatok ľudskej histórie, ktoré nám tu zanechali naši predkovia.
Poço Encantado, Brazília
Poço Encantado sa nachádza v blízkosti národného parku Chapada Diamantina, ktorý sa neoficiálne nazýva aj Brazílsky stratený svet. Jedná sa o zatopený jaskynný systém. Slnečné lúče, ktoré dopadajú na vodnú hladinu, vytvárajú prekrásne farebné divadlo. Vodu totiž osvetlia tak, že je možné vidieť až 60 metrov pod hladinu, na samotné dno. Tu sa nachádza úplne iný svet ako poznáme. Tento jav je najlepšie pozorovateľný každoročne od apríla do septembra.
Soľné bane v Turde, Rumunsko
Opäť sa vraciame k priestorom, ktoré vybudoval človek. Soľné bane pri rumunskom meste Turda mali v minulosti naozaj široké využitie. Najskôr sa priestory využívali pre uskladnenie syra, ktorý tu získal výnimočnú chuť a slanosť. Počas druhej svetovej vojny slúžil priestor ako protiletecký kryt. Samozrejme sa tu dlhé roky ťažila soľ, no od roku 1992 je baňa otvorená pre verejnosť ako zábavný a poznávací park. Podľa rebríčka Bussines Insider je 400 metrov hlboká baňa považovaná za 22. najzaujímavejšiu destináciu našej planéty.
Podzemná rieka Puerto Princesa, Filipíny
Puerto Princesa je 24 kilometrov dlhá podzemná rieka vo Filipínach. V roku 2010 vedci zistili, že sa pod ňou nachádza aj akési jej druhé poschodie, teda sa v komplexe nachádza aj mnoho vodopádov, ktoré distribuujú vodu do nižších častí jaskynného systému. Nájdete tu aj Taliansku komoru, ktorá sa zaraďuje medzi najväčšie jaskyne sveta. Okolie rieky pokrývajú mnohé vzácne a bohaté ekosystémy. Aj preto bol národný park Puerto Princesa zaradený medzi 7 novodobých prírodných divov sveta.
Kryštálová jaskyňa, Mexiko
Tak tu to už naozaj vyzerá ako na inej planéte. V Kryštálovej jaskyni v Mexiku objavenej v roku 2000 totiž nájdete najväčšie prírodné kryštály, ktoré nemajú konkurenciu na celej Zemi. Prekvapení z tohto nálezu boli dokonca aj geológovia. Dodnes sú však jej mnohé priestory stále nepreskúmané. V jaskynnom systéme je totiž teplota až 55°C a vlhkosť dosahuje 90-100%. Bez bezpečnostných prvkov tu dokáže človek vydržať najviac 10 minút.
Svietiaca jaskyňa Waitomo, Nový Zéland
Túto lokalitu sme vám už predstavovali. Pamätáte sa? V článku o najkrajších miestach našej planéty, ktoré musíte navštíviť skôr než umriete, ktorý sme celý venovali Novému Zélandu. Jaskynný systém Waitomo sa nachádza na severnom ostrove a je jedinečný tým, že v jeho útrobách žije špeciálny druh červa, ktorý dokáže v tme svietiť. Tieto malé bioluminescenčné tvory vyžarujú modrozelené svetlo, ktoré mení jaskyňu na priestor akoby z iného sveta.
Greenbrier, USA
Greenbrier je pozostatok zo studenej vojny. Jedná sa o masívny tajný bunker v Západnej Virgínii, ktorý mal slúžiť pre ochranu členov Kongresu. Tajný projekt s označením Grécky ostrov zahrňoval jeho výstavbu, utajenie a zásobovanie po celých 30 rokov. Obrovský komplex strážia 25 tonové vchodové dvere. Do jeho útrob sa pohodlne zmestí až 1100 ľudí. Dnes je tento priestor už len turistickou atrakciou.
Bazilika San Clemente, Rím
Bazilika San Clemente bola postavená pre účely pápeža Klementa I. Budova obsahuje niekoľko priestorov z rôznych období. Pod ňou sa však nachádza miesto, ktoré je trošku desivé. Podzemné priestory napĺňa totiž hrobka kapucínov, kde sú všetky doplnky či nábytok vyrobené z kostí týchto mužov. Toto desivé umelecké miesto priťahuje tisíce turistov z celého sveta.
Forestierove podzemné záhrady, USA
Baldassare Forestiere, pôvodom zo Sicílie, vytvoril v americkej Kalifornii systém podzemných záhrad. Ako ho mohlo vôbec napadnúť umiestniť rastliny pod zem? Kupodivu to fungovalo a niektoré rastliny tu majú už viac ako 100 rokov. Okrem záhrady Forestiere v tomto komplexe vybudoval aj letné či zimné spálne, kúpeľnu, kuchyňu, ba dokonca a j rybník. Svetlo sem dostal pomocou nádvoria, ktoré vybudoval v strede komplexu.
Churchillove vojenské miestnosti, Veľká Británia
V rámci Churchillovích vojenských miestností existujú dva rozdielne komplexy. Jeden tvorí Churchillovo múzeum a v druhom, špeciálnom bunkri, sa anglický premiér stretával s najvyššími vojenskými generálmi druhej svetovej vojny a spoločne plánovali, ako porazia nacistické Nemecko. Súbežne bunker figuroval aj ako riadiace centrum britskej vlády. Dnes je časť týchto priestorov otvorená pre verejnosť, no mnohé zákutia ostávajú stále utajené. Komplex má veľkosť až 12 000 m², dokázal ukryť až 500 ľudí a v jeho vnútri sa nachádzala nemocnica, jedáleň, či Churchilova spálňa, v ktorej mal priame telefonické spojenie s Bielym domom.
Toto je len niekoľko najzaujímavejších podzemných priestorov našej planéty. Už teraz máme pre vás pripravené ďalšie, ktoré vám prinesieme v ďalšej časti tohto miniseriálu.
interez.sk (Lukáš M.), unbelievable-facts.com, wikipedia.org
Nahlásiť chybu v článku