V súvislosti s výskytom už piateho ohniska slintačky a krívačky (SLAK) na farme v Plaveckom Štvrtku (okres Malacky) dnes mimoriadne zasadá vláda SR.
Ako informoval minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč, existuje podozrenie, že táto slovenská farma mala mať kontakt s maďarskou farmou v obci Levél 17. marca. Potvrdený výskyt SLAK v maďarskom chove bol následne oznámený až 26. marca.
„Ako sa SLAK na našu farmu dostal, bude ešte predmetom šetrenia. Je to domnienka a s touto informáciou pracujeme, ten kontakt v rámci maďarskej farmy v obci Levél tam bol,“ povedal Takáč.
Momentálne je nutné čo najrýchlejšie utratiť vyše 3 500 kusov hovädzieho dobytka na farme v Plaveckom Štvrtku. Minister zdôraznil potrebu nájsť vhodné miesto na likvidáciu zvierat v blízkosti farmy, aby sa minimalizovala vzdialenosť prepravy. Vybraná lokalita musí spĺňať všetky bezpečnostné aspekty, vrátane geologického prieskumu a mať potvrdenie od Ministerstva životného prostredia SR.
Napriek kritike opozície voči striktným opatreniam hlavného veterinára, pravidlá sa zatiaľ meniť nebudú. „Sami vidíte, že napriek kritike opozície voči striktným opatreniam hlavného veterinára máme potvrdený ďalší výskyt nákazy. Tu politika nemá miesto, všetci poľnohospodári musia vydržať a dodržiavať pokyny a nariadenia. Vyčkajme nejaké 2 – 3 týždne a potom sa rozprávajme o uvoľnení pravidiel, lebo ako môžeme vidieť, potom to môže mať veľké následky na naše chovy,“ povedal Takáč.
V trojkilometrovom ohnisku nákazy budú testované všetky zvieratá a prebieha trasovanie pre elimináciu rizika. Neregistrované chovy predstavujú veľké riziko, ale aj im bude kompenzovaná strata.
Vláda odobrila presun financií
Vláda v pondelok odobrila presun rezervy vo výške desať miliónov eur z kapitoly Všeobecná pokladničná správa v prospech kapitoly Ministerstva vnútra (MV) SR v súvislosti s výskytom vírusu slintačky a krívačky. Financie sú určené na úhradu výdavkov súvisiacich s úlohami a opatreniami civilnej ochrany počas vyhlásenej mimoriadnej situácie.
„Finančné prostriedky, ktoré budú vynaložené na úlohy a opatrenia civilnej ochrany počas mimoriadnej situácie, sa predpokladajú na sumu celkovo desať miliónov eur. Navrhuje sa tieto finančné prostriedky uvoľniť z kapitoly Všeobecná pokladničná správa v prospech kapitoly Ministerstvo vnútra SR, následne zabezpečiť ich presun do rozpočtov dotknutých subjektov, podľa verifikácie výdavkov na úlohy a opatrenia civilnej ochrany, resp. vykonané záchranné práce,“ uvádza sa v materiáli.
V rámci vykonávaných úloh a opatrení sú vykonávané najmä činnosti na záchranu a ochranu života, zdravia osôb a záchranu majetku, ale aj činnosti na ich odsun z ohrozených alebo z postihnutých priestorov. Súčasťou vykonávaných opatrení sú aj činnosti na zamedzenie šírenia a pôsobenia následkov mimoriadnej udalosti a vytvorenie podmienok na odstránenie jej následkov.
Policajtom budú v rámci úloh súvisiacich so šírením SLAK pomáhať i vojaci
Policajtom budú pri zabezpečení verejného poriadku na vnútorných hraniciach SR a strážených objektov v súvislosti so šírením slintačky a krívačky (SLAK) pomáhať aj vojaci. Vyplýva to z návrhu na vyčlenenie profesionálnych vojakov, ktorý v pondelok schválila vláda.
„Vláda SR podľa zákona o civilnej ochrane obyvateľstva vyhlásila mimoriadnu situáciu v súvislosti s výskytom vysokonákazlivého vírusu slintačky a krívačky na území SR od 25. marca 2025 od 13.00 h. Vzhľadom na to, že sily a prostriedky Policajného zboru nepostačujú na plnenie úloh súvisiacich so zabezpečením verejného poriadku a strážených objektov, navrhuje sa vyčlenenie profesionálnych vojakov na plnenie úloh Policajného zboru,“ ozrejmil rezort obrany, ktorý za návrhom stojí.
Vyčlenení vojaci budú nasadení do spoločných hliadok s policajtami. Budú pomáhať pri udržiavaní verejného poriadku v blízkosti všetkých bývalých hraničných priechodov SR s Maďarskom a vybraných hraničných priechodov s Rakúskou republikou a pri zabezpečovaní vybraných strážených objektov. Návrh hovorí o možnosti vyčlenenia vojakov do 31. mája tohto roka.
Nahlásiť chybu v článku