Vojna na Ukrajine by mohla trvať celé roky, varoval generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
V rozhovore pre nedeľňajšie vydanie nemeckého denníka Bild zároveň opätovne vyzval západné krajiny, aby poskytovali Kyjevu podporu dlhodobo, informovala agentúra AFP.
V našej podpore nesmieme poľaviť
„Musíme byť pripravení na to, že to bude trvať roky,“ povedal Stoltenberg. „V našej podpore Ukrajine nesmieme poľaviť, aj keď je cena vysoká – nielen z hľadiska vojenskej podpory, ale tiež z dôvodu rastúcich cien energií a potravín.“
Šéf NATO pre Bild zdôraznil, že ceny potravín a pohonných hmôt nie sú ničím v porovnaní s cenou, ktorú denne platia Ukrajinci na frontovej línii. Podľa jeho slov „by sme museli zaplatiť ešte vyššiu cenu“, ak by ruský prezident Vladimir Putin dosiahol svoje ciele na Ukrajine.
Stoltenberg v uplynulom týždni zintenzívnil výzvy na to, aby členovia Severoatlantickej aliancie podporovali Ukrajinu v boji proti ruskej invázii.
V interview zopakoval apel, aby členské krajiny NATO naďalej dodávali zbrojnú techniku Kyjevu, čo podľa neho „zvyšuje pravdepodobnosť, že Ukrajina dokáže vytlačiť Putinove jednotky z Donbasu“.
Ráno sa terčom útoku znovu stal Kyjev
Ukrajinská metropola Kyjev bola v nedeľu ráno znova terčom vzdušného útoku. V meste bolo počuť sirény ohlasujúce letecký poplach, ako aj výbuchy. Podľa oficiálnych predstaviteľov však protivzdušná obrana zostrelila ruské rakety nad mestom. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.
Gubernátor Kyjevskej oblasti Olexij Kuleba uviedol, že neboli hlásené škody ani zranení. Obyvateľov však znova vyzval, aby sa pri leteckých poplachoch naďalej uchyľovali do úkrytov. Na rôznych sociálnych sieťach sa neskôr objavili fotografie, ktoré údajne zachytávajú na oblohe stopy po rakete, píše DPA.
Ruské jednotky počas vojny na Ukrajine opakovane ostreľovali aj Kyjev. Na začiatku invázie sa ukrajinskú metropolu pokúšali neúspešne dobyť, Moskva neskôr svojich vojakov z Kyjevskej oblasti stiahla. Mesto však stále môžu zasiahnuť rakety odpálené z ruského územia.
Nahlásiť chybu v článku