Špičková vedkyňa WHO Soumya Swaminathanová na piatkovej konferencii povedala, že situácia je teraz úplne iná ako pred rokom.
Ako informuje portál BBC, správy naznačujú, že omikron bol nájdený v takmer 40 krajinách. Stále nie je jasné, či je vysoko zmutovaný variant prenosnejší alebo či sa mu lepšie vyhýbajú vakcíny.
Svet má vysoko účinné vakcíny, ktoré treba ich distribuovať
Skoré údaje hlásené vedcami z Južnej Afriky – kde bol tento variant prvýkrát zistený – naznačujú, že omikron môže byť imúnny voči určitým druhom ochrany proti covid-19, hoci odborníci varujú, že analýza nie je definitívna.
„Ako by sme sa mali báť? Musíme byť pripravení a opatrní, nepodliehať panike, pretože sme v inej situácii ako pred rokom,“ povedala vedkyňa.
Riaditeľ WHO pre mimoriadne situácie Mike Ryan medzitým povedal, že svet má v súčasnosti „vysoko účinné vakcíny“ proti Covid-19 a zamerať by sa mal na ich širšiu distribúciu. Povedal, že neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by vykazovali menšiu účinnosť pri novom variante.
Krajiny po celom svete po prvom odhalení omikronu oznámili zákaz cestovania proti krajinám južnej Afriky. Omikron bol teraz zistený v najmenej šiestich štátoch USA vrátane Havaja, kde úradníci uviedli, že prípad nemá žiadnu nedávnu cestovateľskú históriu.
Heger hovorí, že uvoľňovanie príde len pre zaočkovaných a prekonaných
Ak nejaké uvoľňovanie prichádza do úvahy, tak len pre zaočkovaných a prekonaných. Vyhlásil to na piatkovej tlačovej konferencii premiér Eduard Heger. „Táto skupina bude predmetom ďalších uvoľňovaní, ale kedy a ako, nechajme prosím na zajtrajšie zhodnotenie,“ uviedol Heger.
V sobotu je desiaty deň od začiatku lockdownu, kedy má prísť vyhodnoteniu dát. „Vyhodnocovať ich budú pod vedením ministra zdravotníctva odborníci. A samozrejme na základe toho bude navrhnuté riešenie a návrh opatrení, ktoré bude komunikované,“ dodal Heger.
Omikron už nachádzajú po celom svete
India tiež oznámila prvé dva prípady variantu omikronu. Úradníci uviedli, že jeden z nich – 66-ročný občan Juhoafrickej republiky – odcestoval z krajiny a už opustil Indiu, zatiaľ čo druhý – 46-ročný lekár v juhoindickom meste Bengaluru – nemal žiadnu cestovateľskú minulosť.
Druhá vlna infekcií Covid zrazila v apríli a máji tohto roku zdravotnícky systém v krajine na kolená, pričom nemocniciam došli postele, kyslík a lieky. Vznik nového variantu prichádza v čase, keď európske krajiny zápasia s nárastom nových infekcií.
Vo štvrtok Nemecko oznámilo zásadné obmedzenia pre neočkovaných a vyhlásilo, že v reštauráciách, kinách a mnohých obchodoch budú mať povolený vstup len tí, ktorí boli naočkovaní alebo sa nedávno zotavili z vírusu.
Kancelárka Angela Merkelová tiež uviedla, že očkovanie by mohlo byť povinné od februára. Susedné Rakúsko oznámilo povinný lockdown pre obyvateľov od 1. februára, zatiaľ čo krajiny vrátane Belgicka a Holandska vrátili alebo sprísnili opatrenia zamerané na riešenie šírenia prípadov.
Zdravotnícki úradníci v Spojenom kráľovstve pracujú na urýchlení zavádzania posilňujúcich úderov. Vláda kúpila ďalších 114 miliónov dávok vakcín Pfizer a Moderna a oznámila, že všetkým dospelým bude do konca januára ponúknutá posilňovacia dávka.
BBC
Nahlásiť chybu v článku