Každý z nás má 5 zmyslov: hmat, zrak, sluch, čuch, chuť. Stále sa však hovorí o tom, že človek má aj šiesty zmysel. Tentokrát to však nie je iba nejaká hlúposť, ale teória, ktorá bola potvrdená vedeckou komunitou. Nie je to nič o tom, že dokážeme vidieť mŕtvych ľudí, ako tomu bolo v známom rovnomennom filme. Tento šiesty zmysel nám pomáha vnímať veci, ktoré nedokážeme vidieť. O čo teda ide?
Podľa najnovších štúdií dokáže človek, podobne ako iné tvory na našej planéte, detektovať megnetické pole Zeme a využívať ho napríklad na orientáciu. Tento zmysel sa nazýva magnetorecepcia. Celkom určite majú tento zmysel vtáky a obojživelníky a podľa najnovších poznatkov dokáže magnetické pole vnímať aj človek.
Podľa geofyzika Joea Kirschvinka z Kalifornského inštitútu technológií je magnetorecepcia pozostatok našej evolučnej histórie. Napriek tomu, že dnes v časoch GPS už takúto navigáciu nepotrebujeme, niekde v našom vnútri to skutočne dokážeme. Podľa Kirschvinka nejde o „šiesty zmysel“, ale o jeden z prvotných zmyslov, ktorými človek disponoval už veľmi veľmi dávno.
Zvieratá tento zmysel využívajú na sezónnu migráciu či sledovanie koristi. Načo magnetorecepciu využíval človek, ešte nie je celkom isté, no vedci si stoja za tým, že ľudská sietnica obsahuje bielkovinu, ktorou dokážeme vnímať magnetické pole Zeme. Ako na to vedci prišli? Na skupine dobrovoľníkov testovali umelo vytvorené magnetické pole a pomocou analýzy mozgu sledovali ich reakcie.
Aj keď človek pravdepodobne dokáže vnímať magnetické pole našej planéty, nie je celkom isté, či túto informáciu dokáže mozog spracovať na niečo užitočné a či existuje nejaká spätná väzba medzi ľudstvom a energetickým systémom Zeme. Výkyvy magnetického poľa však u ľudí spôsobujú problémy so spánkom, zmätenosť, nedostatok energie.
Výskum magnetorecepcie je stále ešte v plienkach a uvidíme, čo sa vedcom podarí odhaliť. Každopádne to znamená, že v rýchlom svete moderných technológií je človek opäť o niečo bližšie k prírodným zákonom.
zdroj: interez.sk (Lukáš M.), higherperspectives.com, collective-evolution.com
Nahlásiť chybu v článku