Počuli ste už o Paleo diéte? Nejde tak ani o diétu ako skôr o životný štýl. Ľudia, ktorí túto diétu dodržiavajú, sa stravujú presne tak ako kedysi praveký človek. Zdá sa však, že títo ľudia budú musieť svoje jedálničky upraviť a historici prepísať niektoré kapitoly ľudských dejín, o ktorých sme si mysleli, že nás už nemôžu prekvapiť. Praveký človek sa totiž živil trošku odlišne ako sme si mysleli.
Paleolit, alebo staršia doba kamenná, je najstaršie a najdlhšie obdobie ľudských dejín. V tomto čase sa pravekí ľudia živili len zberom a lovom. Čo však presne tvorilo ich jedálniček? Až donedávna sme v paleolitickom menu mohli nájsť mäso, ryby, zeleninu, ovocie a huby. Všetky obilniny, pečivo, mlieko a syry by ste hľadali márne. Podľa najnovších objavov je to ale predsa len trošku inak.
Archeológovia z celej Veľkej Británie prichádzajú s novými zisteniami. Tím zložení z odborníkov z Cambridgu, Cardiffu, Londýna a Yorku zistil, že strava pravekého človeka vyzerala trošku inak. Tím archeológov skúmal pozostatky celkom 9-tich pravekých ľudí spred takmer 9000 rokov z neskoršieho mezozolitu. V pozostatkoch ich zubov našli niečo, čo skutočne neočakávali, a to pozostatky obilnín.
Vďaka zlej zubnej hygiene pravekých ľudí sa tieto pozostatky obilnín vo forme baktérií udržali v zubných ostatkoch. Podľa doterajších vedomostí sa obilniny mali stať súčasťou jedálníčka až o viac ako 4 storočia neskôr. Nález teda posúva ľudské dejiny znova o niečo dozadu. Poľnohospodárstvo, a teda aj potraviny z obilnín, sa mali objaviť až v neolite.
Tento objav však neznamená, že sa archeológovia a historici v minulosti pri výpočtoch pomýlili. Odhaľuje to len to, že praveký človek z obdobia mezozolitu mal s „modernými ľuďmi“ neolitu, ktorí po svete rozšírili poľnohospodárstvo, sociálne vzťahy už o niečo skôr ako sme si doteraz mysleli. Poľnohospodárstvo teda do niektorých častí Európy začalo prenikať o niečo skôr ako bolo doteraz datované.
interez.sk (Lukáš M.), businessinsider.com
Nahlásiť chybu v článku