Vestibul Katolíckej spojenej školy sv. Mikuláša v Prešove zdobia diplomy žiakov z medzinárodných olympiád a prestížnych vedeckých súťaží z celého sveta. Súčasní septimáni sa postarali o to, že medzi nimi visí aj diplom vypísaný čínskym písmom. Podľa dvoch študentov Miriam Feretovej ml. a Samuela Smotera sú pomenované dva asteroidy.
Dvojica talentovaných gymnazistov sa najnovšie venuje testovaniu nových biomateriálov na bunkách z tukového tkaniva, ktoré by sa v budúcnosti mohli v medicíne používať ako náhrada súčasných kovových (napríklad titánových) kĺbov. S projektom im pomáha na Lekárskej fakulte v Košiciach Denisa Harvanová. Po maturite majú namierené na medicínu.
Prvý svoj veľký úspech zažívali v USA v roku 2016, kedy sa každý so svojím projektom samostatne prebojoval na svetovú projektovú olympiádu I-SWEEEP (International Sustainable World Energy, Engineering & Environment Project) v Houstone. Obidvaja získali bronzové ocenenia. Mirka sa venovala černi javorovej, Samuel eliminácii ťažkých kovov pomocou zeolitu.
Potom začali pracovať spoločne. „Skúšali sme využitie éterických olejov ako prevenciu proti kliešťom. Zistili sme, že niektoré éterické oleje dokážu byť až 14-krát účinnejšie ako syntetické repelenty. Zároveň naše sú neškodné pre zdravie a životné prostredie a ich cena je tretinová oproti komerčným,“ uviedla úspešná gymnazistka.
S projektom s oficiálnym názvom Potenciálne využitie prírodných éterických olejov v prevencii pred kliešťami sa vlani v máji dostali na najväčšiu vedeckú súťaž stredoškolákov Intel ISEF (Intel International Science and Engineering Fair) do Los Angeles. Na súťaži sa zúčastnilo 1778 študentov zo 75 krajín sveta, ktorí súťažili v 17 skupinách. Prešovskí gymnazisti sa ako víťazi národného finále Festivalu vedy a techniky AMAVET, ktorý organizuje Asociácia pre mládež, vedu a techniku, nominovali do kategórie Animal Science ako jediní Európania. Domov sa vrátili so striebornými medailami.
Získali aj špeciálnu cenu od Čínskej asociácie pre vedu a technológiu (CAST) v Special awards, ktorej súčasťou bolo pozvanie na medzinárodnú vedeckú súťaž CASTIC do Číny, na ktorej sa zúčastnili vlani v auguste rovnako úspešne, obhájili tam strieborné medaily. Jednou z foriem odmeny bolo tiež pomenovanie asteroidov podľa ich mien. V tomto roku ich čakajú súťaže v Expo science v Luxemburgu a opäť Intel ISEF v Pittsburghu v Pennsylvánii.
Rovnako nadaní študenti Peter Škripko a Ján Maťufka pracujú na projekte ekologického opaľovacieho prípravku, ktorý dokáže chrániť ľudskú pokožku pred UV žiarením a je účinnejší aj komerčne lacnejší ako bežné prípravky. „Spolupracovali sme pri tomto projekte s Katedrou biofyziky Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, kde nám poskytli technické zázemie. Konzultačne nám pomohol aj bývalý žiak našej školy Marián Babinčák, ktorý sa počas stredoškolského štúdia venoval tiež vedeckým projektom. Projekt sme prezentovali na Festivale vedy a techniky AMAVET a v apríli s ním pôjdeme do Moskvy na Vernadsky National Contest,“ uviedol Škripko.
Predtým sa venoval projektu odsoľovania pôd prostredníctvom rastlín a kremíka. Podľa Škripka je to ekologická a lacná metóda. S touto prácou sa tiež dostal do Ameriky a na súťaži I-SWEEEP získal tretie miesto. Rovnako ako jeho spolužiaci bol v Číne strieborný. V marci ho rovnako čaká cesta do Luxemburska s individuálnym projektom. Po maturite ho láka štúdium ekonómie.
Pre Maťufku je účasť na projektoch novou skúsenosťou. Predtým sa zúčastňoval na olympiádach v geografii, astronómii a matematike. V lete bol na geografickej olympiáde v Srbsku. V budúcnosti sa chce uberať technickým smerom, baví ho viac matematika a informatika.
K úspechu vedie študentov učiteľka biológie a geografie Miriam Feretová.
TASR
Nahlásiť chybu v článku