Foto: Diego Delso [CC BY-SA 4.0]

Dobré ráno, je streda 12. decembra a my máme pre vás pripravený ďalší Interez PODCAST.

Vitajte pri ďalšom dieli nášho pravidelného týždenného Interez podcastu. Prinášame vám ho každú stredu ráno. Ak ste nestihli ten minulý, nájdete ho na tomto odkaze.

Článok pokračuje pod videom ↓

V dnešnom podcaste si budete môcť vypočuť:

  • Teherán sa aj so svojimi 15 miliónmi obyvateľmi prepadáva pod zemský povrch, príčina je jednoduchá.
  • Čím je výnimočný a lákavý Madagaskar, jedna z najchudobnejších krajín sveta? V najbližšom Cestovateľskom kine vám to 18. decembra v bratislavskom KC Dunaj prezradí Katarína Lišková. Lístky na premietanie dostupné tu.
  • Tipy na filmové novinky: animák Spiderman: Pararelné svety, Aquaman či vianočná nálada v podaní Vianoce a spol.
  • Zabudnite na lacné plastové igelitové tašky na jedno použitie. Lidl symbolicky predal poslednú.
  • Okúpať v termálnej vode v prírodnom jazierku sa dá aj na Slovensku a to hneď na niekoľkých miestach.

Je najväčším a hlavným mestom Iránu, okrem toho aj najľudnatejším sídlom v západnej časti Ázie. V samotnom meste žije niečo cez 8,5 milióna obyvateľov, no metropolitná oblasť Teheránu dosahuje populáciu až 15 miliónov. Pre krajinu je význam metropoly nenahraditeľný. Najväčšie mesto západnej Ázie sa však potápa a to dramatickou rýchlosťou, oveľa rýchlejšie ako napríklad Benátky.

25 centimetrov ročne

Na to, že s Teheránom nie je niečo v poriadku, prišli z výskumného centra geológie v nemeckom Postupime, s využitím satelitného snímkovania a použitím špeciálneho radaru InSAR. Tento prístroj dokáže veľmi detailne mapovať zemský povrch a odhaliť aj jeho najcitlivejšie zmeny. Výskumníci prišli na to, že Teherán klesá, potápa sa a to dramaticky rýchlo. V troch rôznych oblastiach táto rýchlosť dosahuje v priemere až 25 centimetrov ročne.

Foto: GFZ German Research Centre for Geosciences

Populačný boom

A prečo sa vlastne metropola Iránu takpovediac prepadá pod zem? Odpoveď je pomerne jednoduchá a stačí sa pozrieť na to, ako za posledné desaťročia Teherán „narástol“. Za 60 rokov stúpol počet obyvateľov viac, ako 5-násobne a to k tomu nerátame milióny ľudí žijúcich v metropolitnej oblasti sveta. Niekoľkonásobne vyšší počet ľudí znamená aj niekoľko násobne vyššiu spotrebu vody. Keď k tomu pridáme nárast poľnohospodárskej a priemyselnej produkcie a fakt, že Teherán je hospodárskym centrom Iránu. Spotreba vody poskočila v priebehu desaťročí do extrémnych výšok.

Neudržateľné využívanie podzemnej vody

Nadmerné využívanie zásob podzemnej vody však má svoje dôsledky. Za menej ako 50 rokov bolo v meste a jeho okolí navŕtaných obrovské množstvo nových studní využívajúcich podzemnú vodu pre potreby zásobovania obyvateľstva metropoly. Kým v roku 1968 by ste ich v meste a jeho okolí našli asi 4000, v roku 2012 ich už bolo viac ako 32-tisíc. Priemerná hladina podzemnej vody v oblasti sa do roku 2011 znížila o celých 12 metrov.

Foto: Ilustračné (Pixabay)

Hlavné mesto Teheránu vyčerpalo obrovské množstvo podzemnej vody a neustále v tom pokračuje. Pre samotnú pôdu je však mesto obrovskou záťažou. Takpovediac vypumpovaná zem sa pod ťarchou mesta a jeho spôsobu života deformuje, čo spôsobuje, že samotný Teherán klesá. Nejde pritom len o varovanie vedcov, pretože poškodenie budov a praskliny v zemi v dôsledku poklesu začínajú pociťovať aj samotný obyvatelia mesta.


Podcast portálu Interez môžete bezplatne počúvať a samozrejme odoberať na týchto platformách:


Ďakujeme, že ste opäť počúvali Interez PODCAST, ktorý pre vás budeme pripravovať pravidelne, každý týždeň, vždy v stredu ráno o siedmej hodine. Majte pokojný zvyšok týždňa a príjemný víkend. Budeme radi, ak si nás vypočujete aj o týždeň.

Uložiť článok

Najnovšie články