Vitajte pri poslednom tohtoročnom dieli pravidelného týždenného Interez podcastu. Prinášame vám ho každú stredu ráno. Ak ste nestihli ten minulý, nájdete ho na tomto odkaze.
V dnešnom podcaste si budete môcť vypočuť:
- Deja vú je len obyčajný pocit. Anne Cleary vo svojom experimente vyvrátila fámy o tom, že človek vďaka tomuto fenoménu dokáže predpovedať budúcnosť.
- Gejzíry, vulkány, vodopády, jedinečné skalné útvary, majestátne hory, ľadovce ale aj príjemné teploty. „Teplý Island“, ako často prezývajú Nový Zéland, vám v najbližšom Cestovateľskom kine predstaví Jiří Jobánek. Na dobrodružstvo po „Stredozemi“ vás zoberie 15. januára v bratislavskom KC Dunaj. Lístky na premietanie dostupné tu.
- Na čo sa počas sviatkov oplatí ísť do kina: Bumblebee, Návrat Mary Poppins či komédia Nová šanca.
- Chrániť slovenské lesy je jednoduché. Stačí sa zapojiť do iniciatívy „Kúp si svoj strom“.
- Rannú oblohu sa oplatí sledovať. Viditeľná je najjasnejšia, najmenšia a najväčšia planéta.
Je to zvláštny pocit, s ktorým sa aspoň raz v živote, no pravdepodobne oveľa častejšie, stretol každý z nás. V určitom momente si uvedomíte, že to, čo práve robíte, to. o čom sa rozprávate, to miesto či človek, na ktorého sa práve pozeráte, to všetko ste už presne do detailu kedysi zažili. Nejde pritom len o zmyslové vnímanie, kľúčový je práve ten intuitívny pocit, ktorý nás vnútorne presvedčí, že navlas podobná situácia sa už kedysi odohrala.
Doktorka psychológie Anne Cleary všetky teórie okolo deja vú vyvracia. Je to len obyčajný pocit, tvrdí na základe svojho výskumu. Ak niekto práve zažíva pocit déjá vu, vôbec to neznamená, že dokáže predvídať budúcnosť. Dokáže to asi do takej miery, do akej by to dokázal náhodný okoloidúci, ktorého by ste požiadali, aby hádal, čo sa stane o päť minút neskôr.
Umelé navodenie deja vú
Na jej experimente sa zúčastnilo presne 298 respondentov. Vedecký tím pod vedením Anne Cleary pri ňom využil moderné technológie a to konkrétne virtuálnu realitu. V počítačovej hre Sims vedci vytvorili niekoľko prostredí – ako napríklad záhradu či smetisko – ktoré sa síce tematicky odlišovali, no priestorovo boli usporiadané takmer na vlas rovnako. Z týchto prostredí ďalej vytvorili videoanimácie z pohľadu prvej osoby a hlasovým komentárom, ktorý dané miesto popisoval. Takto vyhotovené videá boli v prvej fáze experimentu premietnuté opakovane každému z respondentov.
V druhej fáze experimentu účastníci opäť sledovali videá z virtuálnej reality. Tentokrát však polovicu prostredí nahradili verzie s malými kozmetickými úpravami, vždy však tak, aby nápadne pripomínali už známe prostredia. V určitom bode boli videá vždy zastavené a účastník mal zodpovedať dve jednoduché otázky. Či zažíva pocity podobné deja vú a ako si myslí, že bude animácia pokračovať.
Predpovedať budúcnosť nedokážeme
Približne polovica respondentov počas experimentu uviedla, že pociťuje stav podobný fenoménu deja vú. Výsledky experimentu však u týchto respondentov nepreukázali zvýšenú schopnosť „predpovedať budúcnosť“ a teda správne uviesť ako budú jednotlivé animácie pokračovať. Cleary tak ukázala, že deja vu je len o pocite. O tom neuveriteľnom „svrbení“ v mozgu, že presne taký moment sme už predsa zažili, aj keď to tak vlastne vôbec nie je.
Podcast portálu Interez môžete bezplatne počúvať a samozrejme odoberať na týchto platformách:
Ďakujeme, že ste opäť počúvali Interez PODCAST, ktorý pre vás budeme pripravovať pravidelne, aj v budúcom roku. Prvý novoročný podcast si budete môcť vypočuť 9. januára 2019. Z redakcie portálu interez.sk vám prajeme príjemné prežitie vianočných sviatkov.
Nahlásiť chybu v článku