Foto: Unsplash

Dobré ráno, je streda 30. januára a my máme pre vás pripravený ďalší Interez PODCAST.

Vitajte pri ďalšom dieli pravidelného týždenného Interez podcastu. Prinášame vám ho každú stredu ráno. Ak ste nestihli ten minulý, nájdete ho na tomto odkaze

Článok pokračuje pod videom ↓

V dnešnom podcaste si budete môcť vypočuť:

  • Obrovské množstvo ľudí aj vrcholní politici stále neveria v klimatické zmeny. Autorka rozsiahlej štúdie vyvracia 5 najväčších mýtov, ktorým ľudia veria
  • Kolumbia má mnoho prívlastkov a mnoho tvárí. Od kávovej veľmoci, cez krajinu najkvalitnejších smaragdov po korupciou, zločinom a kokaínom prežratý štát narkobarónov. Nádherný tropický raj vám v najbližšom Cestovateľskom kine, 12. februára v bratislavskom KC Dunaj predstaví hispanista a cestovateľ Bohdan Ulašin. Lístky dostupné tu.
  • Filmové novinky: Ženy v behu, Ticho pred búrkou a Hranica
  • Praha ide bojovať so smogom. Keď bude vzduch zlý, ľudia budú hromadnou dopravou cestovať zadarmo
  • Tip na výlet: Tribeč to je množstvo záhad aj zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí navštíviť

Klimatické zmeny a najmä vplyv človeka na tento proces vo svete spochybňuje obrovské množstvo ľudí. Medzi nimi často aj vplyvné osobnosti, ako je to v prípade prezidenta Spojených štátov amerických. Našťastie nežijeme vo svete, kde by bol názor hlavy štátu názorom celej spoločnosti. Viac ako 350 odborníkov vypracovalo štvrté americké Národné vyhodnotenie klimatických zmien, ktoré hovorí jasne.

Podmienky na Zemi sa menia dramaticky rýchlo a môže za to človek. Jedna z autoriek štúdie, Katharine Hayhoe, v článku vo Washington Post vyvracia 5 najčastejších mýtov spojených s klimatickými zmenami a možno konečne presvedčí aj najväčších skeptikov.

Klimatológovia to robia pre peniaze

Klimatické zmeny sú biznis. Biznis pre klimatológov, ktorí podporujú globálnu politiku globálneho otepľovania, vymýšľajú a manipulujú s nazbieranými dátami preto, aby sa spriaznili s environmentálnymi spoločnosťami, získavali ich prostriedky a granty a z nich vyplácali vlastné vrecká. Aj toto je jeden z obľúbených mýtov o klimatických zmenách, ktorý prevláda vo svete, kde si za peniaze možno kúpiť absolútne všetko.

Katharine Hayhoe mýtus vyvracia s tým, že za stovky hodín práce na štúdii dostala z viac ako miliónového grantu tridsaťsedemtisíc dolárov ročne. Z tých išiel každý jeden dolár na zaplatenie predloženej práce, vrátane absolventského výskumného pracovníka, počítača a publikačných poplatkov. V konečnom dôsledku za svoju prácu pre planétu teda nedostala nič navyše. Dodáva aj, že každý kvalifikovaný odborník na klimatické zmeny by sa v súkromnom sektore zamestnal bez problémov za niekoľko násobne vyššiu mzdu. O peniaze však nejde. Ide o nádej zachrániť planétu.

Foto: Pexels

Klíma sa menila vždy, je to prirodzené

Klíma sa predsa menila aj predtým, ide teda o prirodzený cyklus, tvrdia mnohí odporcovia vplyvu človeka na klimatické zmeny, ktoré pociťujeme a vidíme už desaťročia. Ak sa pozrieme na vývoj planéty, skutočne sa v jej dejinách menili ľadové doby s teplejšími obdobiami a argument sa tak zdá celkom logický. Treba sa však pozrieť do hĺbky. Ak sa pozrieme na prirodzené faktory ovplyvňujúce zmeny klímy, vychádza nám, že by sa so Zemou mal diať presný opak ako to, čo máme pred očami.

Za posledné desaťročia totiž slnečná energia klesala a planéta by teda mala byť chladnejšia, nie teplejšia. Odporcovia tvrdia, že sa otepľuje preto, že sa Zem ešte len spamätáva z poslednej doby ľadovej. Striedanie ľadových dôb a teplejších období je ale cyklické a v geologickom kalendári Zeme je ďalšou v poradí opäť doba ľadová a nie obdobie otepľovania. Záver je celkom jednoduchý. Prirodzené faktory sú zanedbateľné. Za to, čo sa so Zemou deje, si môžeme sami.

Ani vedci sa nevedia dohodnúť, či klimatické zmeny existujú

Obľúbeným argumentom ľudí neveriacich v klimatické zmeny je tvrdenie, ktoré hovorí, že ani sami vedci a odborníci sa nevedia dohodnúť na spoločnom závere, či klimatické zmeny existujú alebo nie. Títo ľudia, vrátane nemenovaných vrcholných politikov, budú tvrdiť, že každá strana má dve mince a polovica vedcov klimatické zmeny považuje za mýtus.

Pravdou však je, minimálne v USA – kde je povedomie o klimatických zmenách na hrane konšpirácií – že klimatické zmeny a negatívny vplyv človeka na planétu oficiálne potvrdilo až 97% klimatológov. Po prvýkrát pritom hrozbu avizovali už pred 5 desaťročiami. Odvtedy nás však ľudia, ktorým klimatické zmeny kazia záujmy, neustále presviedčajú o opaku.

Foto: Pexels

Mňa predsa klimatické zmeny nijako neovplyvňujú

Mňa sa klimatické zmeny netýkajú, nijako ma neovplyvňujú, mohol by pokojne povedať ktorýkoľvek ich odporca, napríklad aj zo Slovenska. Vo veľkej miere si to však myslia aj tí, ktorí rozumejú problematike zmien na našej planéte. Nie však nadarmo sa hovorí o otepľovaní globálnom a nie regionálnom či lokálnom.

Problém sa netýka len Arktídy, pobrežných oblastí a oceánov. Áno, tieto časti planéty aktuálne trpia najviac a sú aj najviac ohrozené. Slovo globálny však znamená, že ak sa nič nezmení, príde na každého. A môžeme veriť, že v čase, keď klimatické zmeny na vlastnej koži pocíti posledný chránený kút Zeme, bude už pre planétu aj ľudstvo poriadne neskoro.

Foto: Unsplash

Von je zima, kde je globálne otepľovanie?

Vonku je predsa zima, kde je teda to globálne otepľovanie? Obľúbenú frázu amerického prezidenta si momentálne pri tom množstve snehu, ktoré na Slovensku máme, hovoríte aj vy. Áno teraz zima naozaj vyzerá tak, ako si ju pamätajú naši starí rodičia. Zabudli ste ale na letné mesiace? Na teplotné rekordy padajúce vo svete takmer každý druhý deň? Alebo sa pozrime do Austrálie, kde aktuálne pre extrémne horúčavy masovo umierajú divé zvieratá.

Jedným zo sprievodných javov klimatických zmien sú výkyvy a extrémne prejavy počasia a áno, aj tie, ktoré prinášajú teploty hlboko pod nulou či výdatné snehové zrážky. Tých druhých, horúcich, alarmujúcich a neustále rastúcich rekordov je však niekoľko násobne viac. Chlad si užime, kým je. Ak budeme postupovať ako doteraz, ostane len spomienkou.

Podcast portálu Interez môžete bezplatne počúvať a samozrejme odoberať na týchto platformách:


Ďakujeme, že ste opäť počúvali Interez PODCAST, majte príjemný zvyšok týždňa. 

Uložiť článok

Najnovšie články